Biyomekanik İmplantlarla Yorulma Testi

Biyomekanik İmplantlarla Yorulma Testi

Günümüzde dental implant yorgunluk testi, ISO 14801 standardı kapsamında değerlendirilmektedir.Bu standart sertifika sağlar ancak sınırlı gereksinimleri nedeniyle tasarım amaçlı tahminlerde bulunmaz. Bu arada, daha gerçekçi koşullar altında tesis performansını değerlendirmek için rastgele spektrum yükleme prosedürü uygulanır.

Biyomekanik İmplantlarla Yorulma Testi

Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından geliştirilen bu standart, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından ülkemizde şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 14801 Diş Hekimliği - İmplantlar - Kemik içi dental implantlar için dinamik yükleme testi.

Diş implantları, daha geniş ortopedik implant ailesinin bir alt kümesidir. Diş tedavisinde implantlar, yapay dişlerin uygulanmasında kullanılan fonksiyonel yapılardır. Bu bakımdan yabancı cisim reaksiyonlarını en aza indirmeyi amaçlayan kişinin bağışıklık sisteminin biyouyumlu olması esastır. Bu gereklilik, implantların imalatında kullanılan malzemelerin seçimini sınırlandırmaktadır. 

Günümüzde saf titanyum ve alaşımları, implant üretiminde metalik malzemeler olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Titanyum ve alaşımları, çeliğe kıyasla nispeten düşük bir sertliğe sahiptir (içine yerleştirildiği kemiklerin sertliğine daha yakın). Ancak burada önemli olan bu malzemeler üzerinde yorulma testlerinin yapılmış olmasıdır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp