Boya Testi

Boya Testi

Boyanın kaplama kalınlığı (ASTM B487) önemlidir, çünkü çok ince olursa yeterli koruma sağlamaz ve çok kalınsa eksik kürleme, çatlama veya zayıf yapışma gibi başka sorunlar ortaya çıkabilir. 

Boya Testi

Zayıf yüzey hazırlığı, yüzey kontaminasyonu veya diğer faktörler nedeniyle alt tabakaya yapışma (ASTM D3359) zayıflayabilir. Zayıf aşınma direncine sahip boyalar (ASTM D4060) zeminler, koridorlar veya diğer yüksek aşınma alanları için kullanılmamalıdır. Brookfield viskozitesi (ASTM D1824) , kurumadan önce akmadan yüzeye ne kadar boya uygulanabileceği ile ilgili olabilir.

Boyanın Kimyasal Analizi

Boya için organik temel malzeme FTIR Analizi (ASTM E1252) kullanılarak belirlenebilir ve inorganik dolgular EDS Analizi kullanılarak belirlenebilir. Organik bağlayıcıya inorganik renklendiriciler, alev geciktiriciler ve koyulaştırıcıların eklenmesi yaygındır.

Boyanın Hızlandırılmış Yaşlanması

Boyanın Hızlandırılmış UV Maruziyeti (ASTM G154) , bir boyanın diğer mevcut formülasyonlara kıyasla dış mekanda ne kadar iyi dayanacağına ilişkin iyi bir göreceli ölçüm sağlar. Maruz kalmadan önce ve sonra renk ölçümleri (ASTM E1331) , hava etkisinin derecesini ölçmek için iyi bir yol sağlar. Tuz püskürtme testini kullanan korozyon direnci (ASTM B117) , deniz ortamlarına veya tuzla kaplı yollara karşı bir direnç ölçüsü sağlar.

Boyanın Elektriksel Testi

Boya ve diğer elektriksel kaplamaların dielektrik dayanımı (ASTM D149) , boya elektrik akımına karşı bir izolatör görevi göreceği zaman ölçülür. Yüzey direnci (ASTM D257) , boyanın statik yükü dağıtmaya ve önlemeye yardımcı olmak için yeterli elektrik iletmesini sağlamak için kullanılır.

Boya Malzemesi Belgelendirmesi

Malzeme özellikleri, farklı boya türleri için özel performans gereksinimlerini listeler. Malzeme özellikleri test yöntemlerinden farklıdır çünkü test yöntemleri yalnızca bir özelliğin nasıl test edileceğini belirtir, ancak test sonuçları için kabul edilebilir aralıkları içermez. Boya malzemesi özellikleri ASTM, SAE ve birkaç otomotiv üreticisi dahil olmak üzere birçok ajans tarafından yayınlanmaktadır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp