Diferansiyel Taramalı Kalorimetre Testi (DSC)

Diferansiyel Taramalı Kalorimetre Testi (DSC)

Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) polimer analizi ve plastik analiz, bir numunenin ısı kapasitesini ölçer.

Diferansiyel Taramalı Kalorimetre Testi (DSC)

Bu ölçüm, numune içerisinde oluşan ısıl geçişleri ortaya çıkardığı için bilgi içeriği bakımından zengindir. Geçişler, artık reaktivite, çözücülerin buharlaşması, erime, kristalizasyon, kristal geçişler ve cam geçiş sıcaklığını içerir.

Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) analizi -90 ila 725 ° C arasında gerçekleştirilebilir ve ortam atmosferi genellikle nitrojen olmasına rağmen, belirli analitik protokoller için değiştirilebilir. 

Numunenin ısıtılabileceği ve soğutulabileceği hız kontrol edilir ve genellikle dakikada 10 ° C'ye ayarlanır. Bununla birlikte, numuneler ayrıca belirli analitik amaçlar için hızlı bir şekilde soğutulabilir (söndürme ile soğutulabilir).

Çözücü salımı bir DSC kullanılarak belirlenebilse de, bu teknik bunun için en iyi seçenek değildir. Termogravimetrik Analiz daha iyi bir seçimdir (TGA) . 

ASTM Standartları:

  • D3418 (Tg ve Tm)
  • E1952 (MDSC'ye göre termal iletkenlik)
  • E1269 (MDSC'ye göre ısı kapasitesi)
  • E794 (erime ve kristalleşme sıcaklıkları)
  • D3895 (oksidatif indüksiyon süresi, OIT)

Hemen hemen tüm plastik ve kauçuk malzemeler Diferansiyel Tarama Kalorimetresi kullanılarak değerlendirilir. Ek olarak, bazı inorganik malzemeler ve şekil hafızalı alaşımlar, DSC cihazı kullanılarak karakterize edilebilir.

Diferansiyel Tarama Kalorimetresi ile değerlendirildiğinde numuneler tipik olarak katıdır. Sıvı numuneler de test edilebilir.

Tipik bir polimer numunesi yaklaşık 10 miligram ağırlığındadır ve metal numuneler daha yüksek yoğunlukları nedeniyle yaklaşık 40 miligrama kadar olabilir. 

Boyut açısından bakıldığında, "mükemmel bir DSC örneği" yaklaşık 1 mm kalınlığında çeyrek inç çapında bir disktir. 

Numunenin numune tavasında kalması da tercih edilir, bu nedenle numune ısıtma döngüleri sırasında köpürebilirse özel hususlar gereklidir. 

Özel örnek hususlarınız üzerinde konuşmak için bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp