Dolgu İçeriği Analizi

Dolgu İçeriği Analizi

Çoğu polimer ürünü% 100 polimer değildir. Bir polimerin dolgu içeriğini anlamak, polimerin gerektiği gibi performans göstermesini sağlamaya yardımcı olur.

Dolgu İçeriği Analizi

Dolgu malzemesi, bir ürüne önemli özellikler sağlayabilir. Örneğin titanyum dioksit, polimerlere genellikle beyaz bir pigment olarak ve UV stabilizasyon özellikleri nedeniyle eklenir. Ayrıca, çok fazla veya çok az dolgu, ürünün başarısız olmasına ve üreticiye çok pahalıya mal olmasına neden olabilir. Bir polimerin dolgu içeriğini anlamak, polimerin ve ürünlerin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak için gereklidir.

Termogravimetrik Analiz ( TGA ), bir polimer içindeki bir dolgu maddesinin miktarını belirlemek için en yaygın tekniktir. Ürün, bir fırının içine bir terazi üzerine yerleştirilir ve geriye kalan tek şey dolgu içeriği olana kadar tüm organik materyali yakmak için ısıtılır. TGA, test edilen ilk malzeme miktarından kalan bir kütle yüzdesi sağlar. Ek olarak, kül içeriğini (dolgu maddesi) belirlemek için bir kül fırını da kullanılabilir.

Enerji Dağılımlı Spektroskopi ( SEM-EDS ) ile Taramalı Elektron Mikroskobu , TGA analizinden kalan kalıntıyı daha da analiz edebilir. Şekil genellikle belirli dolgu maddelerinin belirlenmesine yardımcı olabileceğinden, SEM görüntüsü şekil hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. EDS daha sonra, polimer üründe kullanılan dolgu maddesini veya dolgu maddelerini tanımlamak için numune alanının temel haritalamasını sağlayabilir. 

SEM / EDS kullanılıyorsa, numunenin sıvı veya gaz değil, katı bir malzeme olması gerekir. İletken olmayan numuneler, elektronik şarjı önlemek için altınla kaplanacaktır.

TGA, sıvı veya katı olan numuneleri barındırabilir. Test için 50 miligramdan fazla materyal gönderilmelidir. Belirli örnek konuları ve Dolgu İçeriği Analizi ihtiyaçlarınızı konuşmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp