EN 1351 Otoklavlanmış Gaz Betonun Eğilme Dayanımının Belirlenmesi için Standart Test

EN 1351 Otoklavlanmış Gaz Betonun Eğilme Dayanımının Belirlenmesi için Standart Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, EN 1351 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu avrupa standardı, prefabrik bileşenlerden alınan prizmatik test numuneleri aracılığıyla otoklavlanmış gaz betonun (AAC) eğilme mukavemetini belirleme yöntemini belirtir.

EN 1351 Otoklavlanmış Gaz Betonun Eğilme Dayanımının Belirlenmesi için Standart Test

Eğilme mukavemeti, iki noktalı yükleme vasıtasıyla basit bir şekilde desteklenen prizmatik test numunesinin açıklığının orta üçte birine düzgün bir eğilme momenti uygulanarak belirlenir. Sürdürülen maksimum yük kaydedilir ve eğilme mukavemeti hesaplanır.

Yüklerin uygulanması için cihaz, iki destek silindirinden ve iki yükleme silindirinden oluşacaktır. Silindirler çelikten imal edilecek ve çapı 15 mm ile 40 mm arasında olan dairesel kesite sahip olacaktır; test numunesinin genişliğinden en az 10 mm daha uzun olmalıdır.

Tüm silindirlerin eksenleri birbirine paralel olacaktır. Destekleyicilerden biri hariç her silindir, kendi boyuna ekseni etrafında dönebilmeli ve deney numunesinin boyuna eksenine dik bir düzlemde eğimli olmalıdır.

Test numuneleri, hizmet koşullarında maksimum çekme gerilmelerinin olduğu yüzeye bitişik olan prefabrik bileşenin bu bölgesinden alınacaktır. Test numunelerinin boyuna ekseni, yükselme yönüne dik olmalıdır.

Yüzeylerin düzlüğü, hem köşegenleri boyunca hem de yükleme kuvvetlerinin ve mesnet tepkilerinin uygulanacağı hatlar boyunca bir düz kenar vasıtasıyla ve gerekirse kalınlık ölçerlerle kontrol edilecektir. Yükleme kuvvetlerinin ve mesnet reaksiyonlarının uygulanacağı köşegenlerde 0,5 mm'den ve hatlarda 0,1 mm'den fazla sapmalar taşlama ile düzeltilecektir.

EUROLAB, üreticilere EN 1351 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp