EN 14231 Doğal Taş Test Yöntemleri - Sarkaç Test Cihazı ile Kayma Direncinin Belirlenmesi

EN 14231 Doğal Taş Test Yöntemleri - Sarkaç Test Cihazı ile Kayma Direncinin Belirlenmesi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, EN 14231 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu Avrupa standardı, binalarda döşeme için kullanılması amaçlanan doğal taş elemanların açıkta kalan yüzlerinin yüzeyinin kayma direnci değerini belirlemek için bir deney yöntemini belirtir.

EN 14231 Doğal Taş Test Yöntemleri - Sarkaç Test Cihazı ile Kayma Direncinin Belirlenmesi

Açıkta kalan yüzün yüzeyi, EN 13373'e göre ölçülen pürüzlülüğü 1 mm'den yüksekse, deney yapılmadan kaygan olmadığı kabul edilecektir. Bu yöntem, laboratuvar ölçümleri için veya hizmette olan katlarda kullanılabilir.

Sarkaç sürtünme test cihazı, sarkacın ucuna takılı standart bir kauçuktan yapılmış yaylı bir kaydırıcı içerir. Sarkaç sallanırken, kaydırıcı ile test yüzeyi arasındaki sürtünme kuvveti, kalibre edilmiş bir ölçek kullanılarak salınım uzunluğundaki azalma ile ölçülür.

Sürtünme, temas halindeki iki cisim arasındaki bağıl harekete karşı dirençtir, bu durumda kaydırıcı ve test numunesi veya ayakkabı tabanı ve ticareti yapılan yüzey, sürtünme kuvveti, temas alanına teğetsel olarak etki eden kuvvettir.

Laboratuar ölçümleri için sürtünme test cihazı ekipmanını, kaydırıcıyı ve numuneleri bir odada, uygun bir sıcaklıkta tutun. Test başlamadan en az 2 saat önce (20 ± 5)°C sıcaklıkta tutun.

Kullanımdaki zeminlerde ölçümler için test yüzeyini gevşek parçacıklardan arındırın ve suyla yıkayın. Test yüzeyinin ve kaydırıcının sıcaklığını en yakın 1°C'ye kadar ölçün. Yüzey sıcaklığı 5°C ila 40°C aralığının dışındaysa test gerçekleştirilemez.

EUROLAB, üreticilere EN 14231 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp