EN 1521 Açık Yapılı Hafif Agregalı Betonun Eğilme Dayanımının Belirlenmesi için Standart Test

EN 1521 Açık Yapılı Hafif Agregalı Betonun Eğilme Dayanımının Belirlenmesi için Standart Test

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, EN 1521 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu avrupa standardı, prefabrik bileşenlerden alınan prizmatik test numuneleri aracılığıyla EN 1520'ye göre açık yapılı (LAC) hafif agregalı betonun eğilme mukavemetini belirleme yöntemini belirtir.

EN 1521 Açık Yapılı Hafif Agregalı Betonun Eğilme Dayanımının Belirlenmesi için Standart Test

Eğilme mukavemeti, iki noktalı yükleme vasıtasıyla basit bir şekilde desteklenen prizmatik test numunesinin açıklığının orta üçte birine düzgün bir eğilme momenti uygulanarak belirlenir. Sürdürülen maksimum yük kaydedilir ve eğilme mukavemeti hesaplanır.

Test numuneleri, uzunlamasına eksenleri bileşenin uzunlamasına eksenine paralel olacak ve uzunlamasına yüzeylerden biri bileşenin bu yüzeyi ile çakışacak şekilde bileşenin uzunlamasına eksenine yakın merkezi alandan alınmalıdır. maksimum eğilme gerilmelerinin hizmet koşulları altında oluşması beklenir.

Yüzeylerin düzlüğü, hem köşegenleri boyunca hem de yükleme kuvvetlerinin ve mesnet tepkilerinin uygulanacağı hatlar boyunca düz kenar vasıtasıyla ve gerekirse kalınlık ölçerlerle kontrol edilecektir. Yükleme kuvvetlerinin ve mesnet reaksiyonlarının uygulanacağı köşegenlerde 3,0 mm'den ve hatlarda 0,2 mm'den fazla sapmalar taşlama veya kesme ile düzeltilecektir.

Tüm test makinesi yatak yüzeyleri silinerek temizlenecek ve silindirlerle temas edecek test numunesinin yüzeylerinden herhangi bir gevşek malzeme çıkarılacaktır.

Test numunesi, test makinesindeki yükleme cihazının destek silindirleri üzerine yerleştirilmeli, silindirlere dik olarak doğru bir şekilde ortalanmalı ve hizalanmalı ve test numunesinin alındığı bileşenin yüzeyine karşılık gelen yüzey üzerinde desteklenmelidir kullanım sırasında bileşende maksimum çekme gerilmelerinin oluşması beklenir.

EUROLAB, üreticilere EN 1521 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp