EN 1935 Bina Donanımı - Tek Eksenli Menteşeler - Gereksinimler ve Test Yöntemleri

EN 1935 Bina Donanımı - Tek Eksenli Menteşeler - Gereksinimler ve Test Yöntemleri

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, EN 1935 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu Avrupa Standardı, erişim pencereleri ve kapılarında kullanım için kaldırılabilir veya sabit pim tipi tek eksenli menteşeler için gereksinimleri belirtir. Bu tür pencereler ve kapılar, kapı kapatma tertibatlarıyla da donatılabilir veya donatılmayabilir.

EN 1935 Bina Donanımı - Tek Eksenli Menteşeler - Gereksinimler ve Test Yöntemleri

Aşağıdaki menteşeler için statik yükler, kesme mukavemeti ve dayanıklılık döngüsü sırasında izin verilen aşınma testleri içerir.

  • Kapı kanadı veya pencere kanadının kenarına monte edilmiş ve sadece bir yönde açılarak;
  • 160 kg'a kadar olan bir kapı kanadı kütlesi için dönme ekseni hareketli elemanın kenarından 30 mm içinde olan;
  • Kütlesi 60 kg'a kadar olan bir pencere kanadı için dönme ekseni kenardan 30 mm içeride olan.

Bu Avrupa standardı, menteşeleri dört kullanım kategorisi için sınıflandırır ve ayrıca dayanıklılık testi sırasında menteşe içinde üretilen sürtünme direncinden kaynaklanan izin verilen maksimum torku belirtir. Takıldıktan sonra korunması amaçlanmayan menteşeler için korozyon koruma gereksinimleri belirtilmiştir.

Menteşenin uygulamasıyla ilgili gerekliliklere uygun olması koşuluyla, kullanılan malzeme veya imalat yöntemleri üzerinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Yangın/duman bölmeli kapı tertibatlarında kullanım için tek eksenli menteşelerin uygunluğu, bu Avrupa Standardının gerektirdiği performans testlerine ek olarak yapılan performans testleri ile belirlenir.

Bu Avrupa standardı, yay destekli kapı kapama mekanizmalarını içeren menteşelere uygulanmaz. Kapı koordinatör cihazlarını (elektrikle çalışan açık tutma cihazları olan veya olmayan) içeren kapı kapatıcılar EN 1158 kapsamındadır. Menteşeleri pencere ve kapı düzeneklerine sabitlemek için kullanılan tespitler bu avrupa standardı kapsamında olmasa da, kullanılacak bağlantı elemanı imalatçı tarafından sağlanmış veya belirtilmişse, bu tür bağlantı elemanları testler için kullanılır.

Komple pencere ve kapı tertibatları için performans standartları menteşeleri pencere tertibatlarına ve kapı tertibatlarına sabitlemek için kullanılan tespitler bu avrupa standardı kapsamında olmasa da, kullanılacak sabitleme türü üretici tarafından sağlanmış veya belirtilmişse, deneyler için bu tür tespitler kullanılır.

EUROLAB, üreticilere EN 1935 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp