EN 303-1 Isıtma Kazanları - Cebri Brülörlü Isıtma Kazanları - Terminoloji, Genel Gereksinimler, Test ve İşaretleme

EN 303-1 Isıtma Kazanları - Cebri Brülörlü Isıtma Kazanları - Terminoloji, Genel Gereksinimler, Test ve İşaretleme

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, EN 303-1 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu Avrupa standardı, merkezi ısıtma için kullanılan, nominal ısı çıkışı 1000 kW'ı geçmeyen cebri çekişli brülörlü, negatif basınçla (doğal çekişli kazanlar) veya pozitif basınçla (basınçlı kazan) çalıştırılan kazanlara uygulanır.

EN 303-1 Isıtma Kazanları - Cebri Brülörlü Isıtma Kazanları - Terminoloji, Genel Gereksinimler, Test ve İşaretleme

Bu Avrupa standardı, ısıtma kazanları için gerekli terminolojiyi, malzemelere ve bunların deneylerine ilişkin gereklilikleri ve işaretleme gerekliliklerini belirtir.

Açık havalandırmalı sistemlerle kullanılabilen kazanlar için özel gereksinimler EN 303 4'te yer almaktadır. Bu standardın gereksinimleri, yetkili bir test düzeneğinde test edilen ısıtma kazanları için geçerlidir.

Bu standarda uygun kazanlar, ısı taşıyıcısı su olan ve izin verilen maksimum çalışma sıcaklığı 100 °C ile sınırlı olan merkezi ısıtma tesisatlarının ısıtılması için tasarlanmıştır. İzin verilen maksimum çalışma basıncı 8 bar'dır.

Kazanlar ve su ısıtıcıları (depolama veya sürekli akışlı ısıtıcı) için bu standart, yalnızca ısıtma kazanının (ısıtma kısmı) çalışma koşullarına zorunlu olarak tabi olan parçalar için geçerlidir. Bu standart, atmosferik brülörlü gaz kazanları, katı yakıtlı kazanlar, yağ buharlaşma brülörlü kazanlar için geçerli değildir. Bu kazanlar için başka gereksinimler de vardır.

Kapakların, çalıştırma, kontrol ve güvenlik cihazlarının ve elektrikli aksesuarların bileşen parçaları, kararlı hal koşullarında yüzey sıcaklıkları, teknik belgelerde veya bileşen parçası standardında belirtilenleri aşmayacak şekilde düzenlenecektir.

Basınca maruz kalan parçaların malzemeleri genel kabul görmüş teknik gerekliliklere uygun olacaktır. Amaçlanan amaç ve tedavi için uygun olmalıdırlar. Malzemelerin mekanik ve fiziksel özellikleri ile kimyasal bileşimi ilgili malzeme üreticisi tarafından garanti edilecektir.

EUROLAB, üreticilere EN 303-1 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp