EN ISO 13793 Binaların Isıl Performansı - Don Kabarmasını Önlemek için Temellerin Isıl Tasarımı

EN ISO 13793 Binaların Isıl Performansı - Don Kabarmasını Önlemek için Temellerin Isıl Tasarımı

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, EN ISO 13793 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu standart, don kabarmasının oluşmasını önlemek için bina temellerinin termal tasarımı için basitleştirilmiş prosedürler sunmaktadır.

EN ISO 13793 Binaların Isıl Performansı - Don Kabarmasını Önlemek için Temellerin Isıl Tasarımı

Donmaya karşı hassas zemin üzerindeki temeller için geçerlidir ve hem zemin üzerinde döşeme hem de asma döşeme bulunan binaları içerir.

Isıtmalı ve ısıtmasız binaları kapsar, ancak donmaya karşı koruma gerektiren diğer durumlar (örneğin yollar, topraktaki su boruları) dahil değildir. Bu standart, soğuk hava depoları ve buz pistleri için geçerli değildir.

Bu standart, yıllık ortalama hava sıcaklığının 0°C'nin üzerinde olduğu iklimlerde geçerlidir, ancak yıllık ortalama hava sıcaklığının 0°C'nin altında olduğu permafrost alanlarda geçerli değildir.

Don kabarması, bir binanın, temellerin altında veya toprakla temas halindeki diğer yapısal elemanların altında donmasıyla meydana gelebilen, altındaki zemindeki buz mercekleri nedeniyle deformasyondur. Bu, donun zemine nüfuz etme derinliğinin yapısal nedenlerle gerekli olan minimum temel derinliğini aşabileceği iklimlerde bina temellerinin tasarımı ile ilgilidir.

Don kabarması riski çeşitli şekillerde önlenebilir. Biri, donma derinliğinin altında kalacak şekilde yeterince derin temellere sahip olmaktır. Bu nedenle, bodrum katları yer seviyesinin altındaki donma derinliğinden daha fazla uzanan binalar için don kabarması için özel tasarım prosedürleri gerekli değildir.

EUROLAB, üreticilere EN ISO 13793 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp