EN ISO 14438 Binada Cam - Enerji Dengesi Değerinin Belirlenmesi - Hesaplama Yöntemi

EN ISO 14438 Binada Cam - Enerji Dengesi Değerinin Belirlenmesi - Hesaplama Yöntemi

EUROLAB, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, EN ISO 14438 testi kapsamında kesin ve hızlı test hizmetleri sunar. Bu Avrupa standardı, camın enerji dengesi değerini belirlemek için bir hesaplama yöntemini belirtir.

EN ISO 14438 Binada Cam - Enerji Dengesi Değerinin Belirlenmesi - Hesaplama Yöntemi

Bu Avrupa Standardı, binalarda pencereleri perdahlamak için kullanılan cam ve cam kombinasyonları gibi şeffaf malzemeleri kapsar. Bu yöntem, enerji dengesi değeri olarak adlandırılan ortalama bir ısı kaybı (veya kazancı) oranı aracılığıyla, belirli bir süre boyunca camdan binaya giren güneş radyasyonu ile ısı kaybı ve faydalı ısı kazancı dengesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Yöntem, üreticilerin cam ürünlerinin performansını karşılaştırmasını sağlar. Binalarda enerji kullanımı veya ısıtma kapasitesi hesaplamalarında enerji dengesi değeri kullanılmamalıdır.

Bir bina veya bir binadaki alan fayda faktörü, belirli bir süre boyunca fonksiyonel ısıtmanın yerini alan faydalı ısı kazançlarının, dönem boyunca toplam ısı kazançlarına oranıdır.

Fayda faktörü birliği aşamaz. Kesin değeri, binanın yeteneğine ve ısıtma sistemlerinin, içeride istenen sıcaklıkları korurken fonksiyonel ısıtma yükünü değiştirmesine bağlıdır.

Binalardaki pencereler gibi tipik yapılar için değeri, kış ısıtma dönemi için 0,4 ile 0,8 arasındadır. Deneysel olarak veya EN 832'ye göre hesaplanarak belirlenebilir. Karşılaştırma amacıyla cam ürünlerinde 0,6'lık bir fayda faktörü kullanılacaktır.

EUROLAB, üreticilere EN ISO 14438 test uyumluluğu konusunda yardımcı olur. Test uzmanlarımız, profesyonel çalışma misyonu ve prensipleri ile siz üretici ve tedarikçilerimize laboratuvarlarımızda en iyi hizmeti ve kontrollü test sürecini sunar. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp