Esneklik Testi

Esneklik Testi

Çeşitli endüstrilerde çekme testi olarak adlandırılır. Bu test yöntemi, bir malzemenin eksenel çekme yükü altındaki davranışını belirlemek için yaygın olarak kullanılır. Bu testlerin sonuçları elastik limit, gerilme mukavemeti, akma noktası, akma dayanımı, uzama ve Young modülünü içerir.

Esneklik Testi

Bir malzemenin ne kadar esneyip gerileceğini ve ne kadar potansiyel enerji depolanacağını hesaplamak için esneklik testleri yapılır. Esneklik, bir malzemenin ne kadar sert veya gerilmiş olduğunu gösterir. Esnekliği ölçmenin önemli bir yolu, malzemenin elastik modülünü (yani Young modülünü) hesaplamaktır. 

Elastik modül, malzemeye uygulanan gerilim olarak tanımlanır. Elastisite modülü, malzemenin boyutuna ve şekline değil, yalnızca malzemenin türüne bağlıdır. Kauçuk gibi esnek malzemeler nispeten düşük bir elastisite modülüne sahiptir. Elmas gibi çok sert malzemeler çok yüksek bir elastisite modülüne sahiptir.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp