Film Katmanı Analizi

Film Katmanı Analizi

Film teknolojisi son derece karmaşıktır ve endüstriyel, ambalaj, medikal ve gıda endüstrilerinin ilgi alanıdır. Filmler genellikle, her katmanın bir gaz bariyeri, yapışma, kimyasal direnç ve oksidasyon direnci gibi benzersiz bir özellik sağladığı birkaç katmandan oluşur. Çeşitli katmanların kombinasyonu fonksiyonel bir ürün oluşturur.

Film Katmanı Analizi

Film Katmanı Analizi yapmanın önemli nedenleri arasında film katmanlarının kalınlığının belirlenmesi, rakip karşılaştırmaları, filmlerdeki kusurların temel bileşiminin belirlenmesi ve her film katmanının temel bileşiminin belirlenmesi yer alır.

Enerji Dağılımlı Spektroskopi ( SEM-EDS ) ile Taramalı Elektron Mikroskobu tipik olarak film tabakası analizi için kullanılır.

  • SEM, her katmanın son derece ayrıntılı görüntülerini sağlayabilir ve kalınlığı büyük bir doğrulukla ölçebilir. Görüntü elektron etkileşimlerinden ve görünmeyen ışıktan oluşturulduğu için film şeffaflığı bir sorun değildir.
  • Geniş bir SEM büyütme aralığı nedeniyle, film kalınlığı 1 mm'den 1 mikronun altına kadar analiz edilebilir.
  • Filmin belirli katmanlarındaki olası katkı maddelerinin belirlenmesine yardımcı olabilecek her katmanın temel bileşimini elde etmek için çeşitli film katmanları, Enerji Dağılım Spektroskopisi (EDS veya EDX) ile daha fazla analiz edilebilir.

Optik Mikroskopi ( OM ), film tabakası analizi için bir başka mükemmel analitik tekniktir.

  • SEM, OM'den çok daha yüksek bir ayrıntı seviyesine sahipken, optik mikroskop, renkli film üzerinde film tabakası analizi gerçekleştirirken özellikle yararlıdır.
  • Stereomikroskop, kalın film örneklerinin analiz edilmesini mümkün kılan SEM'den daha düşük bir büyütme aralığında çalışır.
  • OM, genellikle belirli ilgi alanlarını belirlemek için SEM'in öncüsü olarak kullanılır.

Film numunesi tipik olarak sabitlenir ve enine kesitlidir. Film numunesinin gerekli kalınlığı, SEM analizi için genellikle 2 milimetrenin altındadır. Bununla birlikte, daha kalın filmler yine de analiz edilebilir.

Analiz için kullanılan yöntem SEM ise, numunelerin uçucu içeriğinde sınırlamalar vardır çünkü aşırı gaz çıkışı cihaz performansı için zararlı olabilir. 

Özel örnek hususlarınız ve Film Katmanı Analizi ihtiyaçlarınız hakkında konuşmak için lütfen bizimle iletişime geçin. 

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp