Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR)

Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR)

Kızılötesi spektroskopi (IR spektroskopisi), elektromanyetik spektrumun kızılötesi bölgesiyle ilgilenen spektroskopinin alt kümesidir. Bileşikleri tanımlamak veya numune kompozisyonunu araştırmak için kullanılabilir.

Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR)

Bir numunenin kızılötesi spektrumu, numuneden bir kızılötesi ışık demeti geçirilerek toplanır. İletilen ışığın incelenmesi, her dalga boyunda ne kadar enerji emildiğini ortaya çıkarır. Bu, tüm dalga boylarını aynı anda ölçmek için bir Fourier dönüşüm aracı kullanılarak yapılabilir. Bundan, numunenin hangi IR dalga boylarında absorbe ettiğini gösteren bir transmitans veya absorbans spektrumu üretilebilir. Bu absorpsiyon özelliklerinin analizi, numunenin moleküler yapısı hakkında ayrıntıları ortaya çıkarır.

Kızılötesi Spektrometre , ana cihaz tezgahı ile 4000 ila 400 cm -1 aralığında veri ve zayıflatılmış bir toplam yansıtma aksesuarı kullanıldığında biraz daha dar bir analiz aralığı (4000 ila yaklaşık 650 cm -1 ) sağlar. 

İnce kaplamalar doğrudan bir yansıtıcı substrat (yansıma soğurma modu) üzerinde değerlendirilebilir ve toz malzemeler dağınık yansıtma modu kullanılarak değerlendirilebilir.

Hemen hemen her örnek FTIR spektroskopi analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilebilir. Örnekler katı, sıvı veya gaz olabilir. Küçük numuneler cihaz içinde analiz edilebilir; daha büyük numuneler harici bir mikroskop aksesuarı kullanılarak analiz edilebilir. Mikroskop ayrıca bir numunenin belirli bir bölümünü hedeflemek için de kullanılabilir.  

Katılar ve sıvılar en yaygın olarak FTIR spektroskopisi kullanılarak değerlendirilir. Katı malzemeler termoset veya termoplastik malzemeler, kauçuk malzemeler, kaplama, lifler ve hemen hemen her türlü imal edilmiş ürün olabilir. Sıvı numuneler, yağlayıcıları, çözücüleri, bir yüzeyden uzaklaştırılmış kontaminasyonu ve kimliği belirlenmesi gereken diğer sıvıları içerir.

Özel örnek hususlarınız üzerinde konuşmak için bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp