Fraktografi Analizi

Fraktografi Analizi

Fractogoraphy analizi, bir malzemenin başarısız olduğu modu belirlemek için kullanılır. Metalik malzemeler kırıldığında, başarısız olduğu modu gösteren yüzey özellikleri oluşur. Yorgunluk, Yapışmayan Kopma (Sürünme), Sünek Kopma ve Bölünmenin tümü kendi benzersiz morfolojik modellerine sahiptir. Çukur kırılması gibi bazı modlar, hatanın kesme, gerilim veya burulma olup olmadığını da gösterebilir.

Fraktografi Analizi

Çoğunlukla kırık yüzeylerinin analizden önce temizlenmesi gerekir. Temizlik her zaman en az yıkıcı tekniklerle başlayacaktır.

Kırık yüzey özellikleri, yalnızca mikroskopi ile görüntülenebilecek kadar küçüktür. 
 
Özellikler zarar görebilecek kadar ince olduğundan, iki eşleşen yüzeyi tekrar bir araya getirmemek için özen gösterilmelidir.

Fraktografi analizi mikroskopi ile yapıldığından, numunenin analiz edildiği mikroskopi tekniğine uygun büyüklükte olması gerekir.

Taramalı Elektron Mikroskobu analizi (SEM), numunenin haznenin içine sığacak kadar küçük olmasını gerektirir. Numune ayrıca iletken olmalıdır.  

Numune iletken değilse, bilim adamlarımız numuneyi ince bir iletken tabaka ile püskürtmeyle kaplayarak SEM için hazırlayabilirler.

Özel örnek hususlarınızı ve fraktografi ihtiyaçlarınızı görüşmek için bizimle iletişime geçin. 

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp