Gevreklik Testi

Gevreklik Testi

Bir malzeme hizmette başarısız olursa ve gevreklikten şüpheleniliyorsa, herhangi bir süneklik kaybını ölçmek için mekanik testler, kimyasal testler ve fraktografi yapılabilir.

Gevreklik Testi

Malzemelerin gevrekleşmesi birkaç nedenden kaynaklanabilir: bir plastikleştiricinin bir polimerden süzülmesi, bir malzemenin sünek-kırılgan geçiş sıcaklığının altına düşürülmesi veya bir çeliğin hidrojen gevrekleşmesi.  

Herhangi bir gevrek malzemenin maruz kaldığı çevresel koşulları bilmek çok önemlidir.  

Kimyasal analiz, plastikleştirici olup olmadığını veya gevrekleştiren kimyasalların varlığını kontrol edebilir ve mekanik testler, malzemelerin esnekliğini doğrulayabilir.  
 
Fraktografi, çoğu başarısız malzeme çatlaklara ve yüzey özelliklerine sahip olduğundan, hangi kırılma modunun meydana geldiğine ve dolayısıyla kırılganlığın kırılma modu ile nasıl ilişkili olduğuna dair benzersiz göstergeler verdiğinden gerçekleştirilir. Her kimyasal analiz ve mekanik testin kendi örnekleme gereksinimleri vardır.
 
Başarısız olan yüzeylerin analizi de kullanılacak mikroskobik tekniklere göre hazırlanacaktır. Örneğin SEM / EDS , nispeten küçük ve iletken bir numune gerektirir, bu nedenle herhangi bir büyük numunenin boyutunun küçültülmesi gerekir ve herhangi bir iletken olmayan numunenin püskürtme ile kaplanması gerekir.
 
Gevreklik testi ihtiyaçlarınızı ve ilgili örnek hususları görüşmek için bizimle iletişime geçin.
Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp