Hacim ve Yüzey Direnci Testi

Hacim ve Yüzey Direnci Testi

Hacim direnci, bir yalıtım malzemesinin gövdesi boyunca kaçak akıma karşı direncini temsil eder. Aynı yoğunluktaki bir malzemedeki potansiyel gradyanın akıma göre oranını hesaplar.

Hacim ve Yüzey Direnci Testi

Yüzey direnci, bir yalıtım malzemesinin yüzeyi boyunca kaçak akıma karşı dirençtir. Temas uzunluklarına eşit mesafede bulunan iki paralel elektrot, yüzey direncini ölçmek için malzemenin yüzeyiyle temas eder. Bu nedenle, potansiyel degradenin katsayısı (V / m) ve birim elektrot uzunluğu (A / m) başına akım, direnci gösterir. Yüzey direnci ve bölüm iptali içindeki uzunluklar genellikle Ohm cinsinden ölçülür çünkü elektrotların dört ucu bir kare oluşturur. 

Hacim direnci, bir yalıtım malzemesi küpü yoluyla elektrik direncini temsil eder. Ohm santimetre cinsinden ölçüldüğü gibi, numunenin bir santimetre küpünden elektrik direncini gösterir. Benzer şekilde, Ohm-inç kullanırken, malzemenin bir inçlik küpünden elektrik direncini gösterir.

Yüzey direnci, sabit bir yüzey uzunluğunun yalıtım malzemesi üzerindeki elektrik direncini tanımlar. Bu ölçüm, kalınlık ve çap gibi fiziksel boyutları dikkate almaz. Sadece yüzeyin direncini belirlediğinden, sadece bir fiziksel ölçüm gereklidir. Buna göre, yalıtkan malzemenin yüzeyi boyunca elektrotlar arasında yüzey direnci ölçülür.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, malzeme testleri kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp