ISO 7438 Eğilme Testi

ISO 7438 Eğilme Testi

ISO 7438, metalik malzemelerin bükülme sırasında plastik deformasyona uğrama yeteneğini belirlemek için bir yöntemi belirtir. Tıbbi ürünler için, dişçilik uygulamaları için kemik plakaları veya emilebilir bariyer sistemleri gibi çeşitli uygulamalar bulunmaktadır.

ISO 7438 Eğilme Testi

Standart, metalik malzemelerin farklı bükme cihazları kullanılarak bükülme sırasında plastik deformasyona uğrama kabiliyetini belirlemeye yönelik bir yöntemi kapsar. Daha yaygın bükme cihazlarından biri, iki destek ve 3 noktalı kurulumda bir eski kullanır.

Eğilme testi, test makinesine monte edilen destek fikstürüne simetrik olarak dikdörtgen, kare, yuvarlak veya çokgen kesitli bir test parçası yerleştirilerek gerçekleştirilir. Yük, önceden tanımlanmış bükülme açısına ulaşılana kadar numuneye orta aralıkta uygulanır. 

Bükülme açısı, birincinin yer değiştirmesinin ölçülmesinden belirlenir. Test sonuçlarının yorumlanması, ürün standartlarının gerekliliklerine uygun olmalı veya belirtilmemişse, görünür makro çatlakların bulunmadığı doğrulanmalıdır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp