Koku Analizi

Koku Analizi

Headspace Gaz Kromatografisi / Kütle Spektrometresi, bir nesne tarafından verilen uçucu molekülleri örneklemek ve tanımlamak için kullanılır.

Koku Analizi

Koku, bir nesneden gelen moleküller buharlaştığında ve havada burnunuza süzüldüğünde üretilir. Bu nesneyi kapalı bir örnekleme kabına yerleştirerek ve bilinen bir sıcaklık profili kullanarak ısıtarak, nesne tarafından verilen uçucu molekülleri örneklemek ve ne olduklarını belirlemek mümkündür. Bu analizi gerçekleştirmek için kullandığımız teknik Headspace Gaz Kromatografisi / Kütle Spektrometrisidir (Headspace GC / MS).

Katı veya sıvı numuneler headspace şişelerine kapatılır. Üst boşluk şişeleri tipik olarak uçucuları katı veya sıvı fazdan gaz fazına sürmek için ısıtılır. Örnek şişeleri ısıtma sırasında karıştırılabilir.

Headspace'in GC / MS enjeksiyonu için örneklenmesi genellikle ısıtılmış, gaz geçirmez bir şırınga kullanılarak gerçekleştirilir. Daha fazla hassasiyet gerekliyse, GC / MS analizinden önce uçucuları konsantre etmek için katı faz mikro ekstraksiyonu (SPME) kullanılabilir.

Headspace şişesine sığacak şekilde yapılabilen hemen hemen her numune test edilebilir. Bununla birlikte, numune matrisinin kendisi çok uçucu olmamalıdır.

Headspace GC / MS için gerekli numune boyutu, tespit edilmesi veya ölçülmesi gereken uçucu bileşiklerin konsantrasyonları ile ters orantılıdır.

Headspace GC / MS için tipik olarak 0.1 g ila 10 g arasında bir örnek boyutu vardır. Numuneler, kendi uçucu maddelerini serbest bırakmayan, sıkıca kapatılmış bir kapta bize gönderilmelidir.

Spesifik numune hususlarınız ve kromatografi test ihtiyaçlarınız hakkında konuşmak için bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp