Korozyon Analizi

Korozyon Analizi

Korozyon genellikle Optik Mikroskopi ve Taramalı Elektron Mikroskobu ile analiz edilebilen bir korozyon deseni ve ürünü bırakır. Korozyon, metalik malzemeler için yaygın bir yıkıcı arıza modu olan elektrokimyasal bir reaksiyondur. Korozyon genellikle optik mikroskopi ve SEM / EDS ile analiz edilebilen bir korozyon modeli ve ürünü bırakır. Yaygın korozyon modelleri şunları içerir: oyuklanma, çatlak korozyonu, galvanik korozyon ve çevresel olarak tetiklenen çatlama (EIC). EIC, gerilim-korozyon çatlaması (SCC), korozyon yorgunluğu çatlaması (CFC) veya hidrojen kaynaklı çatlama (HIC) olabilir.

Korozyon Analizi

Tipik olarak önce korozyon ürününü belirleriz ve ardından penetrasyonları veya diğer korozyon yüzey özelliklerini analiz ederek korozyon modunu belirlemeye yardımcı olmak için numune hazırlığı yaparız.

Aşınmış numuneler için ilgi alanları genellikle herhangi bir penetrasyonda veya çatlak yüzeylerdedir. Çatlak yüzeyler ve çatlak kenarları hem korozyon mekanizması hakkında bilgi verebilir hem de mikroskopla incelenir. Bu alanların metalografik hazırlığı, istenen mikroskobik analiz tekniğine yardımcı olmak için önceden yapılır.

Ek olarak, metalik malzemelerin korozyonu genellikle beklenmediktir ve genellikle elektron değişimi ve mekanik kuvvetlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Elektron değişimi genellikle ısı veya iletken sıvılar tarafından hızlandırılır. Mekanik kuvvetler arasında gerilim, eğilme ve kesme yükleri bulunur.  

Eksiksiz ve kapsamlı bir korozyon analizi sağlamak için, ekibimizin numunelerin maruz kaldığı çevresel koşullar hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. 

Numunelerin boyutları çok küçükten çok büyüğe değişecektir ve ekibimiz tüm yelpazeyi ele alacak şekilde donatılmıştır. Tipik olarak büyük numuneler, numuneyi SEM / EDS ile analiz edebilmek için kesitlere ihtiyaç duyacaktır . Ekibimiz sizin için numune hazırlama ve kesit alma ile ilgilenecektir. 

Bazen korozyon örnekleri SEM / EDS ile analiz edilmeden önce ek metalografi hazırlığına ihtiyaç duyar. Metalografi hazırlama, temizleme, bölümleme, taşlama / cilalama ve aşındırma örnekleri gibi teknikleri içerir.

Korozyon analizi ihtiyaçlarınızı ve ilgili numune hususlarını görüşmek için lütfen bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp