Kromatografi Test Yetenekleri

Kromatografi Test Yetenekleri

Karmaşık karışımları ayırmak ve tanımlamak için kromatografi test yöntemleri kullanılır.

Kromatografi Test Yetenekleri

Kromatografi, karmaşık karışımların ayrılması ve tanımlanması için kullanılan, genellikle şaşırtıcı özgüllük, hassasiyet ve kesinlik ile çok çeşitli laboratuvar test yöntemlerini kapsar. Bir karışımdaki bileşenler, hareketli faz ile sabit faz arasındaki bölümlemedeki farklılıklara dayalı olarak neredeyse sihirli bir şekilde ayrılır. Karışımın ayrılmış bileşenlerini tanımlamak ve ölçmek için çeşitli detektörler kullanılır.

Gaz Kromatografisi (GC): Gaz Kromatografisi, uçucu ve yarı uçucu organik bileşiklerin (VOC'ler ve SVOC'ler) karışımlarının analizi için kullanılır. Alev iyonizasyonu algılamalı (FID) GC, bilinen hedef bileşiklerin kantitatif analizi için yaygın olarak kullanılır. 

Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometresi (GC-MS): GC-MS, karmaşık karışımlarda bilinmeyenlerin tanımlanmasını sağlayabilen güçlü bir tekniktir. GC-MS, mükemmel duyarlılığı ve özgüllüğü nedeniyle kalıntı monomerler gibi eser seviye safsızlıkların analizi için harika bir tekniktir.

Headspace Gaz Kromatografisi: Headspace GC veya GC-MS, katı veya sıvı numunelerde artık çözücüler gibi uçucu organik bileşikleri (VOC'ler) test etmek için kullanılabilir.

Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC): Ters fazlı HPLC, polimer antioksidanlar ve UV emiciler gibi polar olmayan bileşiklerin test edilmesi için kullanılır. Normal faz HPLC ve HILIC de ilgi konusu bileşiklerin polaritesine bağlı olarak kullanılır.

Sıvı Kromatografi Kütle Spektrometresi (LC-MS): LC-MS, HPLC'nin ayırma yeteneğini kütle spektrometrisinin tanımlama yeteneği ile birleştirir. LC-MS, uçucu olmayan katkı maddeleri veya safsızlıklar içerebilen numunelerin deforme edilmesi veya ekstrakte edilebilir / süzülebilir analizleri için kullanışlıdır.

Boyut Dışlama Kromatografisi (SEC): Jel Geçirgenlik Kromatografisi (GPC) olarak da bilinen SEC, bir polimer numunesinin moleküler ağırlık dağılımını ölçmek için kullanılır. Moleküler ağırlık ölçümü, mutlak moleküler ağırlığı elde etmek için çok açılı ışık saçılımı (MALS) kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Kromatografi ile analiz ettiğimiz ürünler:

Tıbbi cihazlar: Emilebilir tıbbi implantlarda, ilaç salınımlı stentlerde ve nanopartiküllerde kullanılan laktik asit ve glikolik asit polimerleri (PLLA ve PLGA). Tıbbi ambalaj, tüp ve kateterlerde kullanılan polyesterler, poliamidler, poliüretanlar, poliolefinler ve silikon polimerler.

Farmasötik ürünler: Farmasötik paketleme ve dağıtım sistemleri. Kontrollü salım formülasyonları. Farmasötik aktifler, ara ürünler, hammaddeler ve kombinasyon cihazları.

Endüstriyel ürünler: Filmler, elyaflar, yapıştırıcılar, kaplamalar, lastikler, otomotiv parçaları, devre kartları, polimer reçineler ve katkı maddeleri, plastikleştiriciler, yağlayıcılar, çözücüler, monomerler.

Tüketici ürünleri: Halılar, gıda ambalajları, sakızlar, losyonlar, çocuk oyuncakları, spatula, jilet, peynirli puflar, evcil hayvan yemi.

Havacılık ve Savunma: Epoksi reçineler, prepregler, laminatlar, itici gazlar ve patlayıcılar, göz yaşartıcı gaz ve hakkında konuşamayacağımız diğer gizli şeyler.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp