Kül Testi

Kül Testi

Bu testte bilinen miktarda numune alınır, tartılır ve kurutulmuş ve önceden tartılmış porselen krozeye yerleştirilir. Polimer 500 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda yakılır ve pota soğuduktan sonra tartılır. 

Kül Testi

Oda sıcaklığına ulaşıldıktan sonra tavada kalan kül kalıntısı oranı yüzde 1'in üzerinde ise dolgu maddesi olarak kabul edilir. Kalıntı yüzde 1'in altındaysa, bu genellikle yanmamış katkı maddelerinin sonucudur.

Kül testleri aynı zamanda kül içeriği analizi olarak da bilinir ve çeşitli endüstrilerde çok önemli bir araştırma ve geliştirme unsurudur. Yüksek eğitimli personele sahip gelişmiş laboratuvarlar, çeşitli endüstri standartları dahil olmak üzere kül testi gereksinimleri için birçok farklı yöntem kullanır.

Polimerler ve plastikler için termogravimetrik analiz, ısıtma veya soğutma ve diğer faktörlerden kaynaklanan ağırlık kaybını belirlemek için kullanılır. Bu bağlamda muhtemelen yüksek oranda uçucu madde, orta oranda uçucu madde, yanıcı madde yüzdesi, kül içeriği ve orantılı bileşim olacak.

Kül testi ve analizinde aşağıdaki standartlar kullanılır:

  • TS EN ISO 3451 Plastikler - Kül tayini
  • ASTM D2584-18 Kürlenmiş Takviyeli Reçinelerin Ateşleme Kaybı için Standart Test Yöntemi
  • ASTM D5630-13 Plastiklerde Kül İçeriği için Standart Test Yöntemi

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp