Metal Analizleri

Metal Analizleri

Metaller doğal olarak havada, suda ve toprakta bulunmaktadır. Havada bulunan metaller genelde buhar veya partikül durumundadır. Madencilik faaliyetleri, metal döküm ve diğer endüstriyel süreçler, havadaki metal emisyonlarına katkıda bulunmaktadır. Bu metaller soluma yoluyla veya tüketilen yiyecek ve içecekler yolu ile insanların vücuduna girmektedir. Bu metallerin bir kısmı ağır metallerdir ve insan vücudunda birikmesi kanser dahil birçok hastalığa yol açmaktadır. Bu şekilde etkili olan başlıca metaller şunlardır: kurşun, arsenik, kadmiyum, bakır, çinko ve nikel.

Metal Analizleri

Kurşun, piller ve lehimler gibi geniş bir ürün yelpazesinde yaygın olarak kullanılan bir metaldir. Başlıca emisyon kaynağı, maden cevherlerinin eritme ve işlenmesi işlemleridir. Yakın bir zamana kadar havadaki başlıca kurşun kaynağı, motorlu araçların emisyonlarından kaynaklanıyordu. Ancak artık kurşunlu benzin üretilmediği için, havadaki kurşun miktarı önemli ölçüde azalmıştır.

Metal olarak arsenik doğal yollardan oluşmaz, ancak bileşikleri yaygındır. Genel olarak metal taşıyan cevherlerle ortaya çıkar ve işleme sırasında havaya salınır. Ahşap koruyucu ve pestisitlerde yaygın olarak arsenik kullanılmaktadır.

Ağırlıklı olarak metal kaplama ve pil yapımında kullanılan kadmiyumun ana emisyon kaynağı, kurşun, çinko ve bakır elde etmek için metal cevherlerinin işlenmesidir.

Bakır, iletken özellikleri ile elektrik kablolarında ve cihazlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Madencilik ve metal üretimi ve bakır yatak cevherlerinin işlenmesi ve taşınması en büyük bakır emisyon kaynaklarıdır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, malzeme testleri kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp