Mikroyapı Analizi

Mikroyapı Analizi

Malzemelerin mikro yapı analizi, malzemenin nasıl yapıldığını inceler ve bu malzemenin hizmette nasıl davranacağına dair göstergeler sağlayabilir.

Mikroyapı Analizi

Metaller ve kompozit malzemeler, istenen bir akma dayanımı, darbe dayanımı, sertlik veya korozyon direncine ulaşmak için sıklıkla özel olarak tasarlanmış mikro yapılara sahiptir. Bu nedenlerden dolayı, tahılların, takviye aşamalarının, gözenekliliğin veya inklüzyonlar gibi herhangi bir kirletici maddenin boyutlarını ve şekillerini bilmek önemlidir.

Mikroyapısal analiz yapmak için çoğu malzemenin bölümlere ayrılması ve cilalanması gerekir, çünkü özellikler genellikle mikron düzenindedir ve mikroskopla incelenmesi gerekir. 

Taramalı Elektron Mikroskobumuz, Enerji Dağıtıcı X-Işını Spektrometre (SEM / EDS) ile birleştirilmiş , mikroyapı morfolojisini belirleyebilecek ve herhangi bir kirletici maddenin, inklüzyonun veya faz ayrımlarının kimyasal bileşimini doğrulayabilecektir.

Kimyasal aşındırma, farklı fazları ve tane sınırlarını tanımlamaya yardımcı olmak için metalik malzemeler için yaygındır.

Taramalı Elektron Mikroskobu Analizi için numunelerin küçük ve iletken olması gerekecektir. 

  • Daha büyük bir numuneden daha küçük bir temsili numune hazırlayabiliriz. 
  • İletken olmayan numuneleri de püskürtebiliriz

Örnekler, temsili oldukları sürece birkaç milimetre kare kadar küçük olabilir. Test ihtiyaçlarınızı ve ilgili örnek hususları görüşmek için bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp