SEM Analizi SEM-EDS Analizi

SEM Analizi SEM-EDS Analizi

Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM Analizi), bir numuneyi 500.000x'e kadar büyütebilir. EDS ile birlikte, bir örnek bölgeyi oluşturan elemanları belirleyebilir.

SEM Analizi SEM-EDS Analizi

SEM Analizi nasıl çalışır?

Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), yüksek enerjiye odaklanmış bir elektron demeti kullanarak belirli bir numune bölgesini büyütür. Elektron ışınının odaklanmış kalmasını ve havadaki parçacıklarla etkileşmemesini sağlamak için numune vakum altındadır. Elektron demeti numuneye çarptığında, yüzey topografyasına dayalı bir görüntü sağlamak için tespit edilen numuneden ikincil elektronların salınmasına neden olur. En yaygın olarak kullanılan iki dedektör, İkincil Elektron Dedektörü (SED) ve Geri Saçılan Elektron (BSE) Dedektörüdür. Elektronlar, bir görüntü oluşturmak için dedektörle etkileşime girer. 

Bu güçlü elektron mikroskobu, 500.000 kata kadar büyütme kapasitesine sahiptir! SEM Analizi, yalnızca büyütme gücünün çok artması nedeniyle değil, aynı zamanda alan derinliğindeki artış nedeniyle de Optik Mikroskopiden daha güçlüdür.

EDS Analizi nasıl çalışır?

SEM Analizi ile değerlendirilen numune bölgesi, Enerji Dağılım Spektroskopisi (EDS) kullanılarak numune bölgesini oluşturan belirli unsurları belirlemek için de analiz edilebilir. X ışınları, numunede bulunan elementlere özgü benzersiz bir enerji imzası taşıyan numunenin yüzeyinden de salınır. Bu X-ışınları, numune hakkında temel bilgi vermek için EDS dedektörü ile tespit edilir. EDS, numunenin kimyasal bileşimi hakkında veri sağlar ve SEM mikrograflarında gözlemlenen özellikler hakkında ek veriler sağlar. Bu kombine teknik, SEM-EDS veya SEM-EDX Analizi olarak adlandırılır.

SEM-EDS Analizi, parçacık boyutlarını ve temel bileşimi belirlemek için harika bir yöntemdir. Aynı zamanda nano karakterizasyonu gerçekleştirmek için analitik bir tekniktir.

SEM analizi, bir filmin kalınlığını belirlemek için film tabakası analizinin bir parçası olarak gerçekleştirilebilir. Sadece bu değil, EDS ile birlikte kullanıldığında, her katman arasında farklı kimyasal bileşimleri karşılaştırmak mümkündür. Filmlerin topografyası bazen bir örnekteki film katmanlarının sayısını maskeleyebilir; elemental haritalama, diğer yöntemlerle görünmeyen katmanları gösterebilir.

Kontaminasyon analizi, dolgu içeriğinin belirlenmesi, arıza analizi, adli mühendislik ve fraktografi de EDS ile ayrıştırılan SEM Analizinin çok değerli olduğu diğer yaygın durumlardır.

Ek olarak, SEM / EDS, fraktografi, gevrekleşme, korozyon analizi ve alaşım bileşimleri gibi metal testleri için kullanılan bir tekniktir.

Bu tür bir analizin yapılabilmesi için numunenin katı bir malzeme olması gerekir, sıvılar veya gazlar üzerinde gerçekleştirilemez. İletken olmayan numuneler, elektronik şarjı önlemek için altınla kaplanmıştır.

Analizi gerçekleştirmek için, numune, en uzun boyutta dört inç (kabaca 10 cm) ve kalınlığı yaklaşık olarak bir inç (2,5 cm) olan numuneleri barındırabilen aletin numune odasına sığmalıdır. 

Ayrıca, aşırı gaz çıkışı cihaz performansına zararlı olabileceğinden, numunelerin uçucu içeriği üzerinde sınırlamalar vardır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp