Termogravimetrik Analiz (TGA)

Termogravimetrik Analiz (TGA)

TGA, hava, nitrojen, oksijen veya özel atmosferde izotermal veya dinamik sıcaklık taramaları sırasında bir numunenin kütlesini sürekli olarak izler. Ortaya çıkan kütle-sıcaklık grafiği, malzemelerin buharlaşmasını, polimerlerin ayrışmasını ve dolgu maddelerinin ve karbon siyahının varlığını ortaya koymaktadır.

Termogravimetrik Analiz (TGA)

TGA, malzemelerin ısıl kararlılığının yanı sıra bileşim bilgilerinin incelenmesi için yararlı bir araçtır. Ağırlık kaybının meydana geldiği sıcaklık, bir malzemenin aşırı koşullar altında nasıl dayanacağını anlamak için önemlidir. Cihaz içindeki çeşitli atmosferlerden yararlanarak, bir numunede ne kadar karbon siyahı ve inorganik dolgu bulunduğunu belirlemek mümkündür.

Termogravimetrik analizör, seçilen bir gazla ortam basıncında çalışır. Alternatif olarak, bir analiz sırasında gaz değiştirilebilir. Kauçuğun ayrışması, karbon siyahının ayrışmasından ayırt edilebilmesi için karbon karası dolgulu kauçuk malzemelerin analizi sırasında yaygın olarak bir gaz anahtarı kullanılır. 

TGA, ortam sıcaklığında ve üzerinde 1000 ° C'lik bir üst sınırda çalışır. Analizör, bir gramın yaklaşık 1 milyonda biri kadar ağırlık değişikliklerini tespit edebilir.

Termogravimetrik Analiz için bir numune katı veya sıvı olmalıdır. Numune, inert bir numune kabı içinde tutulur. 

Tipik polimer bazlı numuneler 10 ila 20 miligram ağırlığındayken, inorganik ve metal numuneler 40 ila 50 miligram kadar yüksek olabilir. 

Termogravimetrik Analiz, her tür plastik ve kauçuk malzemeyi değerlendirmek için kullanılır. Yaygın olarak analiz edilen malzemeler şunları içerir:

  • Kauçuk ürünler
  • Cam dolgulu termosetler
  • PVC yalıtım malzemeleri

Özel örnek hususlarınız üzerinde konuşmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp