XRF Genel Alaşım Testi

XRF Genel Alaşım Testi

XRF ifadesi, X-ışını floresan teknolojisi anlamına gelen İngilizce, X-ray fluorescence teknolojisi ifadesinden türetilmiş bir kısaltmadır.

XRF Genel Alaşım Testi

Çeşitli işletmelerde üretimde kullanılan alaşımların tam kimyasal bileşiminin tespit edilmesi, çeşitli nedenlerden dolayı son derece önemlidir. Kritik bir bileşenin doğru alaşımdan yapıldığını doğrulamak bazen gerekli olabilir.

Ancak her biri kendine özgü özelliklere sahip çok sayıda farklı alaşım bileşimi bulunmaktadır. Aynı baz metal bileşiminin belirli alaşımları, genelde çok farklı özelliklere sahip olmaktadır. Örneğin, paslanmaz çelik alaşımların asit yoluyla korozyona karşı direnci gibi. Bazı çelik alaşımları bazı asitlere karşı oldukça dayanıklıdır, bazıları ise dayanıklı değildir. Yanlış karar verilmesi ve yanlış seçimin uygulanması, ani ve öngörülemeyen problemlere yol açabilir.

Bir alaşımı doğru bir şekilde tanımlama yöntemine, pozitif malzeme tanımlama adı verilmektedir (positive material identification, PMI). Bu kavram, bir alaşımın bileşimini tespit etmek için kullanılan çeşitli yöntemler, teknolojiler ve teknikler için ortak bir ifadedir. Pozitif malzeme tanımlama, hem temel bileşimi hem de alaşımın derecesini belirleyebilir. Alaşım kompozisyonunu belirlemek için başvurulan birçok farklı teknik bulunmaktadır. Ancak bu konuda kullanılan iki ana yöntemden biri XRF genel alaşım testidir.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, biyolojik testleri kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp