Yoğunluk testi

Yoğunluk testi

Yoğunluk, bir cismin kütlesinin kapladığı hacme oranıdır ve hacim başına kütle birimleri olarak ifade edilir. Bir maddenin yoğunluğu, mevcut madde miktarına bağlı değildir.

Yoğunluk testi

Bir numunenin yoğunluğunu ölçmek için numunenin hem kütlesi hem de hacmi belirlenmelidir. Hacmi belirleme yöntemleri katı ve sıvılarda farklılık gösterir. Sıvılar, içinde bulundukları kapların şeklini alabildiğinden, sıvının hacmini ölçmek için dereceli silindir veya hacimsel şişe gibi cam malzemeler kullanılır. Düzensiz şekilli bir katının hacmi, bir sıvıya daldırılarak belirlenir. Hacim artışı miktarı katının hacmine eşittir.

Genel olarak, tüm maddelerin bir kütlesi vardır ve bir hacmi kaplar. Bir maddenin yoğunluğu, sabit sıcaklık ve basınçta her zaman aynıdır. Yoğunluk, bir maddenin özelliğidir. Olası referans yoğunlukların bir listesi kullanılarak, bilinmeyen bir saf maddeyi tanımlamak için yoğunluk değerleri belirlenir. Örneğin, metalleri ayırt etmek için yoğunluk değeri kullanılır. 

Çok düşük veya çok yüksek kütle istendiğinde yoğunluk, malzemenin temel bir özelliğidir. Malzeme mühendislerinin malzeme yoğunluğu ölçümlerini dikkate alması gerekir. Örneğin dizüstü bilgisayar kasaları, çok düşük yoğunluklu metallerden biri olan alüminyumdan yapılmıştır. Hafif tenis raketleri ayrıca düşük yoğunluklu bir metal olan titanyum içerir.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp