Yoğunluk Testleri

Yoğunluk Testleri

Yoğunluk, bir cismin kütlesinin kapladığı hacme oranıdır ve hacim başına kütle birimleri olarak ifade edilir. Bir maddenin yoğunluğu, mevcut madde miktarına bağlı değildir.

Yoğunluk Testleri

Bir numunenin yoğunluğunu ölçmek için numunenin hem kütlesinin hem de hacminin belirlenmesi gerekir. Hacmi belirleme yöntemleri katı ve sıvılarda farklılık gösterir. Sıvılar, içinde bulundukları kapların şeklini alabildiğinden, sıvının hacmini ölçmek için dereceli silindir veya hacimli şişe gibi cam malzemeler kullanılır. Düzensiz şekilli bir katının hacmi, bir sıvıya daldırılarak belirlenir. Hacimdeki artışın derecesi katının hacmine karşılık gelir.

Genel olarak, tüm maddeler kütleli ve hacimlidir. Bir maddenin yoğunluğu, sabit sıcaklık ve sabit basınçta her zaman aynıdır. Yoğunluk, bir maddenin özelliğidir. Bilinmeyen bir saf maddeyi tanımlamak için olası referans yoğunluklarının bir listesi kullanılarak yoğunluk değerleri belirlenir. 

Örneğin metaller arasında ayrım yapmak için yoğunluk değeri kullanıldı. Çok düşük veya çok yüksek bir kütle istendiğinde, yoğunluk kritik bir malzeme özelliğidir. Malzeme mühendislerinin malzemelerin yoğunluk ölçümlerini dikkate almaları gerekir. Örneğin dizüstü bilgisayar kasaları, çok düşük yoğunluklu metallerden biri olan alüminyumdan yapılmıştır. Hafif tenis raketleri ayrıca düşük yoğunluklu bir metal olan titanyum içerir.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp