Akut Sistemik Toksisite Testi

Akut Sistemik Toksisite Testi

Akut sistemik toksisite biyouyumluluk testleri, bir tıbbi ekipmanın veya cihazın insan vücudunun temas alanından uzak organlar ve dokular üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerini belirlemek için gerçekleştirilir. Test edilen tıbbi ekipmanın veya cihazın türüne bağlı olarak, ekstraktların topikal, inhalasyon, intravenöz, peritoneal veya oral uygulaması gibi uygulamalarda toksisite gözlemlenir. 

Akut Sistemik Toksisite Testi

Bu testler, tedavi edilen kişinin içine dokunan ve ISO 10993-11 ile uyumlu herhangi bir tıbbi cihaz üzerinde gerçekleştirilir. Bu standart, ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 10993-11 Tıbbi cihazların biyolojik değerlendirmesi - Bölüm 11: Sistemik toksisite testi.

Akut sistemik toksisite verileri, devlet kurumları tarafından tehlike sınıflandırması, etiketleme ve akut kimyasal maruziyet için risk değerlendirmesi için kullanılır.

Tıbbi cihazlara ve biyomalzemelere maruz kalan kişilerin organ ve dokuları üzerindeki genel biyolojik etkileri belirlemek için sistemik toksisite testleri yapılır. Sistemik ifadesi, maruziyetin bir şekilde meydana gelmesi, toksik maddelerin insan vücudunda uzak bir yere taşınması ve olumsuz etkilemesi anlamına gelir.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp