Hastane Sterilizasyon Suyu Analizi

Hastane Sterilizasyon Suyu Analizi

EUROLAB, yeniden kullanılabilir tıbbi cihazların sterilizasyonu için su kalitesini analiz eden uygun yöntemlere sahip özel süitler geliştirmiştir.

Hastane Sterilizasyon Suyu Analizi

Sağlık Hizmeti Kuruluşları (HSO'lar) tarafından yeniden işlenen Yeniden Kullanılabilir Tıbbi Cihazların (RMD'ler) hastaları korumak için yeterince temizlendiğinden, dezenfekte edildiğinden ve / veya sterilize edildiğinden emin olmak için dünya çapında çeşitli hükümet ve düzenleyici standartlar vardır.

Standartlar, uyumlu su kalitesinin bu hedefe ulaşmada oynadığı önemli rolü kabul etmektedir.

Tablo, RMD'lerin işlenmesi için kullanılan su kalitesini gösterir ve gerekli analizleri ve maksimum konsantrasyon seviyelerini belgeler.

EUROLAB, HSO'ların su kalitesini analiz etmelerine yardımcı olmak için uygun yöntemlere sahip özel süitler geliştirmiştir.

Temizleme işlemi paketi (P-24/1), bir HSO içindeki yumuşatılmış suyu karakterize etmek için Klorür, Sertlik (Toplam) ve Silika (Reaktif) için analiz eder.

Son durulama odası (P-24/2), RMD'leri durulamak için kullanılan genel su kalitesini değerlendirir ve su sistemi içindeki mikrobiyolojik kirlenmeyi tanımlar.

HSO'nun belirli parametrelerle ilgili herhangi bir özel endişesi varsa, ayrı ayrı analitler de talep edilebilir.

Bakteriyel endotoksinler

Bazı düzenlemeler, HSO'ların Bakteriyel Endotoksinlerin varlığı için son durulama suyunu analiz etmesini gerektirir. Bakteriyel Endotoksinler, Gram negatif bakterilerin hücre duvarında bulunan yüksek moleküler ağırlıklı lipopolisakkaritlerdir.

Isıya dayanıklı toksin, insanlarda ve hayvanlarda ciddi bağışıklık tepkilerini yasaklayabilir ve RMD'lerde mevcutsa, invaziv prosedürler yoluyla hastalara aktarılabilir. Endotoksinler Gram negatif bakteriler tarafından bir savunma mekanizması olarak ve hücre ölümü üzerine salınır, bu nedenle su sisteminizdeki Toplam Canlı Sayımı (TVC) veya bakteri ve Endotoksin seviyelerini izlemek önemlidir. Bir yıkayıcıda kullanılmadan önce suyun bölgesel olarak ısıtılması, yerelleştirilmiş TVC'yi öldürebilir ancak Endotoksin sayılarında bir artışa neden olabilir.

Bakteriyel Endotoksinler, bir at nalı yengecinin kanından ekstrakte edilen limulus amoebosit lizat (LAL) ile bilinen bir etkileşim izlenerek saptanır ve miktarı belirlenir. Bakteriyel Endotoksinlerin varlığında LAL doğal olarak koagüle olur. EUROLAB şu anda Endotoksinleri analiz etmek için iki LAL tekniği sunmaktadır; Otomatik kinetik okuyucunun kullanımıyla Jel Pıhtısı ve türbidimetrik yöntem.

Madde Maksimum konsantrasyon seviyeleri
Temizleme işlemi Son durulama
Görünüm Berrak, Renksiz Berrak, renksiz
pH   5.5 8.0
25oC'de iletkenlik   30 uS / cm
Toplam çözünmüş katılar [TDS] 60 mg / L 40 mg / L
Toplam sertlik [CaCO3] 120 mg / L 50 mg / L
Klorür [Cl]   10 mg / L
Kurşun [Pb]   10 mg / L
Demir [Fe]   2 mg / L
Fosfat [P2O5]   0.2 mg / L
Silikat [SiO2] 2 mg / L 0.2 mg / L
Toplam canlı sayı [cfu / 100mL]   100 cfu / mL
Endotoksin [AB / mL]   0.25

* "Son durulama" terimi, RMD'de gerçekleştirilen son suyla durulamayı ifade eder.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp