Aşınma ve Sürtünme Testi

Aşınma ve Sürtünme Testi

Sürtünme, aşınma ve aşınma direnci testleri, başka bir malzeme ile temas halindeyken malzeme ve kaplama performansı hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. Bu özellikleri anlamak, bir malzeme veya kaplamanın mekanik performansını veya ömrünü tahmin etmenize yardımcı olabilir.

Aşınma ve Sürtünme Testi

Sürtünme katsayısı (COF), iki nesne arasındaki sürtünme kuvveti ile ilgili nesneler arasındaki normal reaksiyon arasındaki ilişkiyi gösteren bir değerdir. COF, ıslak ve kuru koşullar altında statik ve dinamik değerler için belirlenebilir.

Aşınma testi, metallerin, kompozitlerin, seramiklerin, kaynak kaplamalarının ve termal sprey kaplamaların aşındırıcı direncini test etmek için kullanılır. Aşınma testi, laboratuvar kontrollü koşullar altında çizilme aşınmasına karşı malzeme direnci hakkında veri sağlayabilir.

EUROLAB, sürtünme ve aşınma analizi için aşağıdaki standart testleri sağlar:

  • Sürtünme katsayısı ölçümleri (ASTM D1894), direnç kuvvetini belirlemek için kendi üzerinde veya başka bir madde üzerinde kayarken bir film veya tabaka numunesi üzerinde gerçekleştirilir. Sürtünme katsayıları, malzemelerin kayma özellikleri ile ilgilidir. COF testi, belirli malzeme kombinasyonları için ampirik veriler sağlar ve tipik olarak hizmet içi ekipmanın gerçek dünya performansı ile ilişkilendirilebilir.
  • Taber aşınma testi (ASTM D4060), sabit hız ve basınçta standart aşındırıcı tekerleklerle temas eden dönen bir platforma tipik olarak 0,25 ”kalınlığın altındaki düz bir numunenin monte edilmesiyle gerçekleştirilir. Aşındırıcı tekerlekler, tipik olarak 1.000 ila 10.000 döngü olmak üzere test süresince numuneye temas aşınması sağlar. Gravimetrik analiz (numune kütlesindeki değişiklik), malzeme aşınma direncini karşılaştırmak için kullanılabilecek bir aşınma indeksini belirlemek için ölçülür.

Halka üzerinde blok aşınma testi (ASTM D2714 ve ASTM G77), metalden metale temas aşınma performansını incelemek için rotasyonel aşındırmayı kullanır Test, dönen bir metal halkaya karşı dikdörtgen bir test numunesi yüklenerek gerçekleştirilir Test, malzemelerin sürtünme ve aşınma özelliklerini değerlendirir ve çeşitli test koşullarında çeşitli kaplamalar ve yağlayıcılar. EUROLAB, testin yükünü, hızını ve ortamını kontrol etmek için bir Falex halka üzerinde blok makinesi kullanır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.