Çekme Gerilme Direnci Testi

Çekme Gerilme Direnci Testi

Gerilme testi, metaller, plastikler, elastomerler, kağıt, kompozitler, kauçuklar, kumaşlar, yapıştırıcılar, filmler vb. gibi çeşitli malzemeler üzerinde yapılır.

Çekme Gerilme Direnci Testi

Çekme testi, genellikle bir malzemenin veya ürünün dayanabileceği maksimum yükü (çekme mukavemeti) belirlemek için kullanılır. Çekme testi bir yük değeri veya uzama değerine dayanabilir.

Young's Modulus, Bu test yöntemi, bir numunenin eksenel germe yükü altındaki davranışını belirlemek için kullanılır. Ortak gerilme testi sonuçları elastik sınır, gerilme mukavemeti, akma noktası, akma mukavemeti, uzama ve Young Modülü'nü içerir. Young'ın Modülü yaygın olarak N / mm2 (lbs / in2), MPA (psi) olarak rapor edilir.

Süneklik testi, bir malzemenin kırılmadan deformasyona ne ölçüde dayanabileceğini belirlemeyi içerir. Süneklik için bükülme testi, malzemelerin kalitesini, sürekli bir bükülme sırasında çatlamaya veya diğer yüzey düzensizliklerine dayanma yetenekleri ile değerlendirmek için basit bir yol sağlar. Bir sünek kırılma ile, başarısızlıktan önce önemli miktarda plastik deformasyon vardır. Örneğin metallerde, kırık tipik bir koni ve kap oluşumu gösterir ve kırık yüzeyi pürüzlü ve lifli görünür. Sünek malzemeler, kırılmadan önce ölçülen miktarda plastik deformasyon gösterir.

Bir kopma veya kopukluktan sonra ölçülen bir örnek ölçüm uzunluğundaki, örneğin orijinal ölçüm uzunluğuna bölünen artış uzama olarak adlandırılır. Uzama ne kadar büyük olursa, malzemenin sünekliği veya esnekliği de o kadar yüksek olur.

Ani veya tekrarlı yüklemeye maruz kalan malzemelerin davranışını tahmin etmek için uzama kullanılamaz. Kauçuk ve bazı plastikler gibi bazı rijit olmayan malzemeler, kırılmadan önce çok yüksek uzamalara sahiptir. Çapraz kafa hareketi, eşit genişlik boyutlarına sahip numunelerin uzamasını ölçmek için kullanılabilir. 

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, mekanik testleri kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp