Esneklik Testleri

Esneklik Testleri

Bu test yöntemi, genellikle bir malzemenin eksenel çekme yükü altındaki davranışını belirlemek için kullanılır. Bu testlerin sonuçları elastik limit, gerilme mukavemeti, akma dayanımı, akma dayanımı, uzama ve elastik modülü içerir.

Esneklik Testleri

Esneklik testleri, bir malzemenin ne kadar esneyeceğini ve ne kadar potansiyel enerji depolandığını hesaplamak için yapılır. Esneklik, bir malzemenin ne kadar sert veya gerilmiş olduğunu gösterir. Esnekliği ölçmenin önemli bir yolu, malzemenin elastik modülünü (yani elastik modülü) hesaplamaktır. Elastisite modülü, malzemeye uygulanan gerilim olarak tanımlanır. 

Elastisite modülü, malzemenin boyutuna ve şekline değil, yalnızca malzemenin türüne bağlıdır. Kauçuk gibi esnek malzemeler nispeten düşük bir esneklik modülüne sahiptir. Elmas gibi çok sert malzemeler çok yüksek bir elastisite modülüne sahiptir.

Esneklik modülü, belirli bir malzemenin strese nasıl tepki verdiğini belirlemek için kullanılır. Kısaca, esneklik modülü, malzemenin sertliğinin bir ifadesidir, ancak sadece eğrinin doğrusal bölgesinde. Bu alandaki malzeme üzerindeki kuvvet kaldırıldığında malzeme eski şekline geri döner. Bu aralığın dışında malzeme, yük veya gerilmede bir artışla plastik olarak tepki verir. Yani yük kaldırıldığında malzeme artık eski şeklini alamaz.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp