Hafif Şok Testi

Hafif Şok Testi

Bu testin amacı, gemi kurulu kurulumlarının, geleneksel veya nükleer silahların etkileri nedeniyle savaş zamanı hizmet sırasında meydana gelebilecek şok yüklerine dayanma yeteneğini doğrulamaktır. Bu gereksinimler, Donanmanın II. Dünya Savaşı sırasındaki deneyimlerinden ve sonraki su altı patlaması (UNDEX) deneylerinden doğmuştur. Birçok durumda, kritik gemi sistemlerinin, geminin kendisine doğrudan vurmayan yakındaki silah patlamalarının şok etkileri nedeniyle devre dışı bırakılabileceği bulunmuştur.

Hafif Şok Testi

MIL-S-901 'in şu anki “D” revizyonu 17 Mart 1989'da yayınlandı ve daha sonra Donanma Deniz Sistemleri Komutanlığı'ndan (NAVSEA) bir direktif şeklinde açıklamalar yapıldı. En son mektup 21 Kasım 2012 tarihli ve “Hafif Şok Makinesinde Ekipmanların Şok Kalifikasyonu için MIL-S-901D Şok Testi Gereksinimlerinin Maliyetten Kaçınma ve Netleştirilmesi” başlığını taşıyordu. Benzer bir direktif, orta ağırlıktaki şok makinesinde yapılan testleri de kapsar.

Aşağıdaki bilgiler yukarıda belirtilen belgelere dayanmaktadır. MIL-S-901 spesifikasyonu sadece test yöntemlerini değil, aynı zamanda testi gerçekleştirmek için gereken ekipmanı da tanımlar. Bu spesifikasyon tarafından tanımlanan ekipman, ekipman ağırlığına göre test kategorilerini kapsayan üç makineden (veya platformlardan) oluşur (aşağıdaki Kategorileri inceleyin). Küçük ekipmanlara yönelik testlerin çoğunluğu Hafif Şok Makinesi (LWSM) üzerinde gerçekleştirildiğinden, aşağıdaki hususlar LWSM ekipmanının kullanımına yönelik olarak hazırlanmıştır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, mekanik testler kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.