Yapışma Testi

Yapışma Testi

Kaplama sistemlerinin alt tabakalarına iyi yapışması bir gerekliliktir. Yapışma testi, bağın kalitesi ve kırılmaya neden olmak için gereken kuvvet hakkında fikir verir.

Yapışma Testi

EUROLAB boyalar, yapıştırıcılar, termal spreyler, cilalar ve cilalar için yapışma testi sağlar. Kaplama sistemleri metaller, polimerler, seramikler ve beton gibi çeşitli yüzeylerde test edilir. Bir kaplama sistemi zamanından önce arızalanırsa, malzeme bilimcilerinden oluşan ekibimiz kök neden analizi sağlayabilir ve düzeltici eylemlerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

EUROLAB, yapışma testi için aşağıdaki standart testleri sağlar:

  • Çekip Çıkarma Yapışma Testi (ASTM D4541), kaplama sistemine yapıştırılan metal taşıyıcıların kullanılması yoluyla belirli bir çaptaki kaplamayı substratından uzaklaştırmak için gereken kuvveti ölçmek için taşınabilir bir test cihazı kullanır. Ölçülen bu çekme kuvveti, kaplama ile alt tabaka arasındaki yapışma gücünün doğrudan bir göstergesini sağlar. Bu test laboratuvarda veya sahada metaller ve beton dahil çeşitli yüzeyler için yapılabilir.
  • Çapraz Kesim veya Çapraz Tarama Yapışma Testi (ASTM D3359), bir bıçak aleti kullanılarak alt tabakaya yapıştırıcı kesilerek gerçekleştirilir. Kesilen bölgelerdeki herhangi bir gevşek malzeme, basınca duyarlı bant uygulanarak ve hızlıca çekilerek çıkarılır. Malzeme kaybı derecesi, standart bir derecelendirme sistemi ile karşılaştırılarak derecelendirilir.
  • Basınca Duyarlı Bandın Soyulma Testi (ASTM D3330, Test Yöntemleri A, B, C, E veya F), standart bir paslanmaz çeliğe kıyasla belirli bir bandın bir veya daha fazla yüzeye (malzeme ve doku) bağıl bağ gücünü gösterebilir. panel.
  • Pürüzsüz, düz (düzlemsel) panel yüzeylerine uygulandığında boya, vernik ve cila gibi organik kaplamaların yapışmasını belirlemek için Kazıma Döngüsü Yapışma Testi (ASTM D2197) kullanılır. Bu yöntem, yuvarlatılmış, ilmekli bir kalemle kaplanmış yüzeye bir çizik uygulamak için gereken normal yük miktarını belirler.

Yapışma testimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek veya bir teklif istemek için bugün bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.