JIS Z 2801 Plastiklerin Antimikrobiyal Aktivitesi Testi

JIS Z 2801 Plastiklerin Antimikrobiyal Aktivitesi Testi

JIS Z 2801 yöntemi, plastiklerin, metallerin, seramiklerin ve diğer antimikrobiyal yüzeylerin mikroorganizmaların büyümesini engelleme veya öldürme yeteneklerini test eder. Prosedür, antimikrobiyal aktiviteye karşı çok hassastır ve hastane / klinik ortamdan bakteri üremesine izin vermeleri gereken bir materyalin kabiliyetiyle ilgilenen bir ev tüketici şirketine kadar herhangi bir yerde bir dizi gerçek dünya uygulamasına sahiptir.

JIS Z 2801 Plastiklerin Antimikrobiyal Aktivitesi Testi

JIS Z 2801 yöntemi en yaygın olarak seçilen testtir ve Amerika Birleşik Devletleri'nde antimikrobiyal sert yüzey performansı için endüstri standardı haline gelmiştir. Aşağıda, bazı güçlü ve zayıf yönleriyle birlikte JIS Z 2801 test yönteminin bir özetini bulacaksınız. JIS Z 2801 test yöntemi yöntemi, sert yüzeylerin 24 saatlik bir temas süresi boyunca mikroorganizmaların büyümesini engelleme veya öldürme yeteneğini niceliksel olarak test etmek için tasarlanmıştır.

JIS Z 2801 prosedürü, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) prosedürü, ISO 22196 olarak kabul edilmiştir.

JIS Z 2801 TESTİNİN ÖZETİ

  • Test mikroorganizması, genellikle sıvı bir kültür ortamında büyütülerek hazırlanır.
  • Test mikroorganizmasının süspansiyonu, besleyici bir broth'ta seyreltilerek standardize edilir (bu, mikroorganizmalara test sırasında büyüme potansiyeli sağlar).
  • Kontrol ve test yüzeyleri mikroorganizmalarla üç kez aşılanır ve ardından mikrobiyal aşı ince, steril bir filmle kaplanır. İnokülumu örtmek onu yayar, buharlaşmasını engeller ve antimikrobiyal yüzey ile yakın teması sağlar.
  • Mikrobiyal konsantrasyonlar "sıfır zamanında" elüsyon ve ardından seyreltme ve kaplama ile belirlenir.
  • Nötralizasyon / elüsyon yönteminin test edilen antimikrobiyal yüzeydeki antimikrobiyal ajanı etkili bir şekilde nötralize ettiğini doğrulamak için bir kontrol yürütülür.
  • Aşılanmış, örtülü kontrol ve antimikrobiyal test yüzeylerinin nemli bir ortamda 24 saat boyunca bozulmadan inkübe edilmesine izin verilir.
  • İnkübasyondan sonra mikrobiyal konsantrasyonlar belirlenir. Mikroorganizmaların başlangıç ​​konsantrasyonlarına ve kontrol yüzeyine göre azalması hesaplanır.
Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp