California TB 117 Yanmazlık Testleri

California TB 117 Yanmazlık Testleri

California TB 117 Bu test yöntemleri, için için yanan bir sigaraya maruz kalma koşulları altında döşemeli mobilyaların performansını tahmin etmeye yöneliktir. Bu, mobilya bileşeni düzeneklerinin test edilmesiyle gerçekleştirilir. Bununla birlikte, üretim mobilyalarındaki bileşenler arasındaki etkileşimler, bileşen montaj testi ile tahmin edilemez, TB 117 testlerinin yeni versiyonu testler daha güvenilir hale gelmiştir.
California TB 117, döşemeli mobilyaların açık aleve maruz kalma koşulları altındaki performansını ölçmeyi amaçlamaz ve mobilyanın şiddetli yangına maruz kalma altında veya herhangi bir şekilde test edildiğinde alevin yayılmasına direnip direnmeyeceğini göstermez.
test standardından önemli ölçüde farklıdır.
California TB 117 'ye göre makette test edilen bir malzeme bileşeniyle elde edilen sonuçlar, tam boyutlu mobilyalar gibi diğer geometrik konfigürasyonlarda aynı malzeme bileşeninin performansını mutlaka göstermez.

California TB 117 Yanmazlık Testleri

Bir materyalin aşağıdaki kriterlere göre başarılı veya başarısız olduğu kabul edilir:

1. Aşağıdaki kriterlerden herhangi biri meydana gelirse, tek bir maket test numunesi bu test prosedürünün gerekliliklerini karşılayamaz:

  • Maket test numunesi, 45 dakikalık test süresinden sonra için için için yanmaya devam eder;
  • Bir kömür, en yakın noktasından ölçüldüğünde, örtü kumaşı üzerindeki sigaradan herhangi bir yönde 1.8 inçten (45 mm) daha fazla gelişir.
  • Mock-up test numunesi açık aleve geçer.

2. Örtü kumaşı, ilk üç model numunesi testi geçerse testi geçer, yani sigaralar tüm uzunluklarını yakar ve maketler artık için için için yanmıyorsa.
3. Birden fazla ilk numune başarısız olursa, örtü kumaşı testi geçemez.
4. İlk üç numuneden herhangi biri başarısız olursa, testi ilave üç numune üzerinde tekrarlayın.
5. Üç ilave numunenin tümü testi geçerse, örtü kumaşı testi geçer. Ek üç numuneden herhangi biri başarısız olursa, örtü kumaşı testi geçemez.

TB 117-2013, konut yangınlarının yaygın bir nedeni olan için için yanan bir sigaraya maruz kaldığında döşemeli mobilyaların yanıcılığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. TB 117-2013, atılmış, yanan bir sigarayı simüle eden dış kumaş, iç astarlar ve dolgu malzemesi için farklı testler gerektirir. Her malzemenin alev oluşturmadan veya aşırı yanmadan veya kömürleşmeden uzun süre hayatta kalması gerekir. TB 117 standardının önceki versiyonu ayrıca, üreticileri alev geciktirici kimyasallar kullanmaya zorladığı için eleştirilen bir açık alev testi gerektiriyordu.

EUROLAB Laboratuvar yanmazlık testleri kapsamında California TB 117 testlerini akredite olarak gerçekleştirmektedir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp