Çekme ve Yırtılma Mukavemeti

Çekme ve Yırtılma Mukavemeti

Çekme ve Yırtılma Mukavemeti testleri özellikle endüstriyel malzemeler için önemlidir. Çadırlar, çuvallar veya paraşütler gibi ürünlerin kolayca yırtılmaması hayati önem taşır. Fakat bazı durumlarda, bantlar ve bandajlar vb. gibi, çok düşük bir yırtılma mukavemeti de gerekebilir.

Çekme ve Yırtılma Mukavemeti

Yırtılma mukavemeti genellikle bir kumaşta belirli koşullar altında bir yırtılmayı başlatmak ve sürdürmek için gereken kuvvettir. Yırtılma kuvveti, kumaşta önceden başlatılmış bir yırtılmayı sürdürmek için gereken kuvvettir. Kumaşların fiziksel testleri arasında yapılan çekme ve yırtılma mukavemeti testleri, kumaşın gerilim altında yırtılma veya kesilme etkilerine nasıl tepki vereceğini belirlemek için yapılır.

ASTM tarafından geliştirilen ve aynı zamanda yırtılma mukavemetini, gerilme mukavemetini ve uzamayı ölçmek için kullanılan ana standartlar şunlardır:

  • ASTM D412-16 Sülfürle İşlem Görmüş Kauçuk ve Termoplastik Elastomerler için Standart Test Yöntemleri - Gerilim)
  • ASTM D2261-13 Dokuların Dil Yırtılma Dayanımı için Standart Test Yöntemi (Tek Dalga) (Sabit Hız-Gerilme Oranına Sahip Çekme Test Cihazı)

Çekme ve yırtılma mukavemeti, kumaşın yırtılma mukavemetidir. Bu testler, kurşun geçirmez ceketler, işçi kotları, çadırlar, giysiler, çuvallar ve endüstriyel uygulamalar için son derece önemlidir. Yırtılma mukavemeti yüksek olduğunda kumaşlardaki açıklıklar kolay kolay genişlemez.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp