Dikiş Kayma Testi

Dikiş Kayma Testi

Dikiş kayması, kumaşın altına yerleştirilen bir dikişin yük altında açıldığı zamandır. Uygulanan yük kaldırıldığında, bu boşluğun bir kısmı kapanabilir, ancak bir kısmı kalıcı deformasyona uğramış olabilir.

Dikiş Kayma Testi

Dikiş kayma testleri, atkı ipliklerinin çözgü iplikleri üzerinden kaymasına veya atkı iplikleri üzerindeki çözgü ipliklerine karşı direnci belirlemek için standart bir dikiş kullanılarak gerçekleştirilir.

Genel olarak üç farklı dikiş kayma testi kullanılmaktadır. Bunların her birinin kendi dezavantajları vardır. Bir kesme testinde, standart bir dikiş sabit bir yüke tabi tutulur ve dikiş boşluğu ölçülür. Başka bir kesme testinde, standart bir dikiş hattına kıyasla kesintisiz bir yük uzatma eğrisi çizilir ve fark, kesme olarak alınır. Üçüncü tip dikiş kesme testi, bir ipliği dikiş yerinden uzak bir noktadan kumaşın içinden çekmek için gereken kuvveti ölçer. İkinci dikiş kaydırma testi İngiliz standardı olarak kabul edildi.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp