Halı Yanmazlık Testleri

Halı Yanmazlık Testleri

Halıların alev yayılması, duman, zehirli gaz oluşumu ve yanma gibi etkiler üzerinde büyük etkisi vardır. Halı aslında kolay kolay yanmayan ve tüm bina için daha güvenli olan bir tekstil ürünüdür.

Halı Yanmazlık Testleri

Yün, naylon ve polipropilen halılarla yapılan deneylerde, yün halıların en düşük alev yayma eğilimine sahip olduğu ve çok daha düşük duman seviyeleri ürettiği bulunmuştur. Yün halılar doğal olarak alev geciktiricidir ve yün, diğer tekstil elyaflarından daha iyi performans gösterir. Bu alev geciktirme, yünün kimyasal yapısı ile ilgilidir. Yün lifleri çok yüksek bir tutuşma sıcaklığına (600 derece), yüksek bir oksijen sınır indeksine, düşük bir yanma sıcaklığına, düşük bir ısı yayma oranına ve kendi kendine sönmeye sahiptir.

Halıların yanıcılığını belirlemek için çok sayıda standart vardır. Genel olarak, bu standartlar yanma davranışının dört temel yönüne odaklanır: tutuşma eğilimi ve müteakip yanma, duman yoğunluğu, yanma ürünlerinin toksisitesi ve alev yayılma hızı.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp