İplik Sayısı Testi

İplik Sayısı Testi

İplik sayısı, ipliğin inceliğini veya boyutlarını tanımlayan sayısal bir ifadedir. Ayrıca ipliğin kalın mı ince mi olduğunu gösterir. Tekstil endüstrisinde iplik sayısı, ipliğin birim uzunluğunu veya birim uzunluk başına ağırlığını gösteren bir sayıdır.

İplik Sayısı Testi

Kumaşın yapısı, kumaşın kullanım amacına göre değişir. Dokumayı belirleyen ana faktörler iplik aralığı ve iplik kalınlığıdır. İplik adımı, yani inç başına iplik sayısı da sayılarak ölçülür. 

İplik kalınlığı (iplik çapı) aşağıdaki yöntemlerden biri kullanılarak belirlenir, ipliğin neredeyse dairesel bir enine kesite sahip olduğu varsayılır: bobin bobin yöntemi, iplik ölçüm yöntemi, kurutma fırını yöntemi ve analitik telafi yöntemi. İplik numaraları, kütle birimi başına uzunluğu veya birim uzunluk başına kütleyi ifade eden bir ipliğin kalınlığının veya inceliğinin bir ölçüsüdür.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp