Rotasyon Testi

Rotasyon Testi

Tekstil dokuma işlemi sırasında kumaşın eğrilmeden dokunması önemlidir. Atkı ipleri yatay yönde serilirken, çözgü ipleri kumaş görünümünde dikey yöndedir. Ancak dokuma sırasında kumaşın bükülmesinden tamamen kaçınmak mümkün olmayabilir. Teorik olarak çözgüler kumaştaki atkılara dik olmalıdır. Dokunun eğriliği, atkıları yatay yönde yerleştirmek için döndürülerek düzeltilebilir. Bu durumda kumaş eğri veya eğri olamaz.

Rotasyon Testi

Atkı ve çözgü iplikleri aynı anda hem dikey hem de yatay olarak döşenmiyorsa ileri laboratuvarlarda yapılması gereken rotasyon testleri ile atkı ve çözgü yoğunluğu belirlenir. Kumaşta atkı ve çözgü ipliklerinin bükülme açılarını belirlemek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

Yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından da belirli standartlar geliştirilmiştir. Örneğin, aşağıdaki standartlar dikkate alınır: BS 2819 standardı, örme ve bükülmüş kumaşlarda deformasyonu ölçmek için yöntemleri açıklar ve ASTM D3882 standardı, dokuma ve örme kumaşlarda eğrilik ve dönme için standart test yöntemini açıklar.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp