Yıkamadan Sonra Boyutsal Değişim Testi

Yıkamadan Sonra Boyutsal Değişim Testi

Kumaşların özellikle yıkama sonrası boyutsal değişim problemi önemli bir kalite problemi olarak ortaya çıkmaktadır. Kumaşın dokunması sırasında kumaşa uygulanan gerilim nedeniyle bazen ilmek şekli değişir. Dokuma işlemi bittiğinde ve kuvvetler kaldırıldığında, ilmekler doğal durumlarına geri dönmeye çalışır. 

Yıkamadan Sonra Boyutsal Değişim Testi

Bir ilmek şeklindeki bu hareket, kumaşa yansır ve kumaşın şekli değişir. Bu değişiklik, maddenin gevşemesi olarak bilinir. Bu durum, kumaş ıslak veya kuru yıkandıktan sonra da ortaya çıkar. Kumaşın terbiye sürecinde çekmeye karşı önlem alınmazsa pamuklu kumaşlar yüzde 12'ye, viskon kumaşlar yüzde 20'ye kadar küçülür.

Kumaşların iç gerginlik yaşamaması için terbiye işlemi sırasında şişmeyi önleyecek şekilde işlenmesi gerekir. Kumaşın herhangi bir boyutsal değişim göstermesini önlemek için terbiye sırasında olabildiğince az gerginlik yaratan, işlem sırasında gerginliği kontrol eden, ara veren, kumaş transferi için konveyör bant kullanan, streç kurutma sırasında ileri besleme prensibiyle çalışan makinelerin çalıştırılması gerekir. Bu makineler kumaşları kırışıksız hale getiren ve küçülmelerini önleyen makinelerdir. Mekanik direnç sağlayan özel makinelerin kullanılması gibi bir takım önlemler alınır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp