Döşeme için Kirlenme ve Boyama Testleri

Döşeme için Kirlenme ve Boyama Testleri

Tekstil ve deri döşemenin kirlenmesine karşı direnç, tüketicilerin performans algısını etkileyebilir. Toprağa dayanıklı malzemeler daha az sıklıkta ve / veya daha az şiddetli temizlik gerektirecek ve bu da bunların bakımını çok daha kolay hale getirecek - özellikle genel ev (ev) ve otomobil döşemeleri gibi kaplamanın çıkarılamayacağı ve bu nedenle temizlenmesi daha zor olacak kullanımlarda önemidir.

Döşeme için Kirlenme ve Boyama Testleri

Döşemelik kumaşlar için üretilen deri ve tekstiller, genellikle kahve veya kırmızı şarap gibi günlük lekelere dayanabileceklerini görmek için test edilir. Bununla birlikte, önemine rağmen, genel kirlenmeye karşı dirençleri açısından malzemeleri değerlendirmek için nispeten az çaba harcanmaktadır.

Kirlenme testinin gereklilikleri

Herhangi bir kirlenme testi, bir kirletme ortamı ve bir uygulama aracı gerektirir, öyle ki ortaya çıkan kir, günlük kullanımda görülene benzerdir.

Kirletici madde hem test edilen malzemeye yapışmalı hem de kolayca görülebilir olmalıdır. Kirletici ortamın yapışmasını sağlamanın en basit yolu, insan derisinde ve saçında bulunan yağlara benzer, test edilen malzemenin yüzeyinde emilecek yağlı veya yağlı bir karışım üzerine dayandırmaktır.

Karbon siyahı gibi çözülmeyen bir işaretleyici eklenerek kolayca görünür hale getirilir, böylece ne kadar çok emilirse leke o kadar koyu görünür.

Uygulama yöntemi de kritiktir. Güçlü bir uygulama yöntemi, çok daha kısa test süresinin potansiyel avantajını sunsa da, çok şiddetli bir uygulama test parçasında aşındırıcı hasara neden olabilir - bu testin amacı değildir.

Yöntem bu nedenle makul ölçüde yumuşak olmalı ve daha uzun bir test süresi kaçınılmaz hale getirmelidir.

Kirlenme yöntemleri

Döşemelik kumaşların vücut temasıyla görünen kirlenmenin değerlendirilmesi için bir İngiliz Standardı yöntemi olmasına rağmen (BS 4948: 1994), kirletme ortamı, kullanımı belirli kısıtlamalara tabi olan 1,1 trikloroetan gerektirir.

Bu sorunun üstesinden gelmek ve aynı zamanda testi iyileştirmek için EUROLAB alternatif bir yöntem geliştirdi (EUROLAB TM296: 2011 - 'Döşeme malzemelerinin görünür kirlenmesi'). Bu geliştirilmiş yöntem artık daha hızlı test ve daha güvenilir sonuçlar sunuyor.

EUROLAB yöntemindeki kirletme ortamı, bir işaretleyici olarak koloidal grafit formundaki karbon ile birlikte, örneğin trigliseridler ve yağ asitleri gibi esas olarak doğal kökenli yağların bir karışımıdır.

Bu kirletici ortam, değerlendirilecek malzemeye karşı yuvarlanan yün keçe küplerine emprenye edilir. Bu, hafif bir kirlenme etkisi yaratır ve hafif küpler çok az aşındırıcı hasar üretir. Testin süresi, her test parçası ile birlikte standart bir beyaz pamuklu kumaşın test edilmesiyle ve pamuk, bir reflektometre ile değerlendirildiğinde önceden belirlenmiş bir kirlenme miktarı gösterdiğinde testi sonlandırarak kontrol edilir.

BS 4948 özellikle döşemelik kumaşlarda kullanılmak üzere tasarlanırken, birincil amacı yağların vücuttan aktarılmasından kaynaklanabilecek kirlilik derecesini değerlendirmek iken, EUROLAB yöntemi her tür deri, tekstil ve kaplamalı kumaş için geçerlidir.

Deri kirliliği

Döşemelik derileri değerlendirirken, EUROLAB yönteminin BS prosedürüne göre iki avantajı daha vardır.

İlk olarak, bir yapay yaşlandırma veya derinin kirlenmesinden önce ön işlemden geçirilmesi için bir araç içerir - bu ön koşullandırmanın, gerçek kullanımda meydana gelen kirlenmeyi çok daha iyi temsil eden sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Yaşlanma süreci, ilk olarak tanecik yüzeyinde (uygunsa) kumlu kağıt ile orta derecede bir aşındırma ve ardından vamp esneklik testinin değiştirilmiş bir formu kullanılarak esnetmeyi içerir. Bu süreçler, normal kullanımın yıpranmasını taklit eder ve nihai sonuçları daha gerçekçi hale getirir. Muhtemel son kullanım koşullarına bağlı olarak bu ön işlemlerin ciddiyetini değiştirebilir veya test edilen deri ile alakasız olduğunu düşünürsek bir veya diğer muameleyi atlayabiliriz.

İkinci olarak, deri için sonuçların ölçülmesi ve yorumlanması, renk değişimi, renk değişimi ve ayrıca tanımlayıcı yorumların bir değerlendirmesini içerir. Öncelikle döşemelik için amaçlanmış olsa da, bu testin giyim ve el çantaları gibi diğer genel kullanımları vardır.

Boya transferi veya boyama

Genel kirlenmenin yanı sıra, açık renkli döşeme, koyu renkli giysilerden - özellikle kottan - renk transferine veya lekelenmeye karşı hassastır. Birçok giyim üreticisi, ürünlerine bir sorumluluk reddi beyanı eklemesine rağmen, döşemelik kumaşların bu geçişe karşı dirençli olmasını sağlamak akıllıca olacaktır. EUROLAB, bu sorunu değerlendirmek için iki test geliştirdi - bir temaslı saklama testi ve ayrıca standart bir koyu kot kumaşın döşemelik kumaşa veya deriye sürüldüğü modifiye bir krokmetre testi.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp