Döşemelik Köpüğün Tutuşabilirliğinin Test Edilmesi

Döşemelik Köpüğün Tutuşabilirliğinin Test Edilmesi

Mobilyaya eklenmek üzere seçilmeden önce köpüğün yanma özellikleri test edilmelidir.

Döşemelik Köpüğün Tutuşabilirliğinin Test Edilmesi

Bu makale, döşemeli mobilyalarda kullanılan esnek köpüklerin tutuşabilirlik açısından nasıl test edildiğini açıklamaktadır. "Tutuşabilirlik", "tutuşabilirlik" ile değiştirilebilen bir terimdir ve bir malzemenin sağladığı yangın tehlikesinin bir ölçüsüdür.

Ev mobilyalarında kullanılan köpük ile ilgili katı düzenlemeler vardır. Köpükler, Mobilya ve Mefruşat (Yangın) (Güvenlik) Yönetmeliği 1988'de belirtilen yöntemlere göre test edilmelidir. Döşemede sadece testleri geçen köpükler yasal olarak kullanılabilir.

Köpük nedir?

'Köpük', içinde hapsolmuş kabarcıklarla oluşan katı veya sıvı bir maddedir. Mobilyalarda kullanılan köpük tipi ya poliüretan ya da lateks kauçuktan yapılır (ikincisi doğal malzemelere dayalı olabilir, ancak böyle olması şart değildir). Poliüretan köpük lateksten çok daha yaygındır ve her zaman sentetiktir. Poliüretan köpükler, onları alev geciktirici (FR) yapmak için işlenmezse, önemli bir yangın riski oluştururlar.

Yaygın olarak poliüretan köpükle ilişkilendirilen bir terim, 'yanma modifiyeli' (CM) 'dir. Poliüretan köpükler yandığında, karbon monoksit ve hidrojen siyanür dahil olmak üzere öldürücü gazlar ürettikleri unutulmamalıdır. Bu gazların üretimi, yangınlarla ilişkili daha bariz tehlikelere katkıda bulunur: ölümcül ev yangınlarında, karbon monoksit olağan katildir.

Mobilyada kullanılan köpük çeşitleri

Dikkate almamız gereken üç ana köpük türü şunlardır:

  • poliüretan köpük blok şeklinde
  • kırıntı formunda poliüretan köpük
  • lateks kauçuk köpüğü.

Blok şeklindeki köpük (şekil 1) büyük homojen parçalardır (genellikle dikdörtgen şeklindedir) genellikle 'levha stoğundan' kesilir. Kırıntı formunda, küçük, düzensiz şekilli parçalar halindedir, belki birkaç santimetre uzunluğundadır. Kırıntı köpüğü bazen daha büyük bloklar hazırlandıktan sonra atıklardan toplanır ve atıkları geri dönüştürmenin bir yoludur.

Köpük testleri

Birleşik Krallık'ta, 1988 Mobilya ve Mefruşat (Yangın) (Güvenlik) Yönetmelikleri, mobilyalarda kullanılan köpükler üzerinde yapılması gereken testleri belirtir. Döşeme kılıfları için belirtilen testlerin aksine, kullanılan test köpük tipine bağlıdır. Yanıcı olmayan bir örtü malzemesi ile birlikte farklı köpükler her zaman ayrı ayrı test edilmelidir.

En yaygın test, blok formundaki poliüretan köpük için Çizelge 1 Bölüm 1 testidir. Bu test, önemli bir yanma kaynağını temsil eden yaklaşık 7 cm yüksekliğinde ahşap bir yapı olan 'beşik 5' ateşleme kaynağı kullanır (ana fotoğrafa bakın). Yangın testlerinde, ateşleme genellikle için için yanan bir sigara gibi eşyanın karşılaşabileceği muhtemel ısı kaynağını simüle etmek için kullanılır. Poliüretan köpükler durumunda daha şiddetli bir kaynak kullanılır. Bunun nedeni, düzenlemelerin amacı, beşik 5 testinin uygun olduğu düşünülen tüm CM olmayan poliüretan köpükleri yasaklamaktı. CM olmayan poliüretan köpükler, 1988'den önceki yıllarda birçok ölümcül yangından sorumlu tutuldu.

'Çizelge 1 Bölüm 2' testi, kırıntı formundaki poliüretan köpük için kullanılır. Kırıntılar, yerinde tutmak için standart bir kumaş kullanılarak test donanımına doldurulur. Bir "ateşleme kaynağı 2" (gaz alevi) kullanılır. Yönetmelikler, bu Bölüm 2 testini geçen kırıntının yanı sıra, kırıntının yapıldığı köpük stoğunun da Bölüm 1 testini geçmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu, kırıntıların kaynağı kontrol edilmedikçe düzenlemelere uymayı zorlaştırır. 'Çizelge 1 Bölüm 3' testi lateks kauçuk köpüğü için kullanılır. Bu test ayrıca ateşleme kaynağı 2'yi kullanır.

Testlerin ayrıntıları için, birkaç temel hususa dikkat çekilirken, İngiltere yönetmeliklerine ve BS 5852: Bölüm 2: 1982'ye başvurulmalıdır. İlk olarak, bu testlerin sonucu ya geçer ya da başarısız olur - test bir sınıflandırma şemasına bağlı değildir ve bu nedenle sonuçları yangın geciktirici özellikler açısından derecelendirmek gerçekten mümkün değildir. İkinci olarak, testlerde, bir kaplama malzemesi (yanmaz standart polyester kumaş) ve test edilen köpüğün bir kombinasyonu olan bir döşeme test tertibatı yapılır. Mobilyanın tamamı değil, test edilen bu kompozittir.

Tutuşabilirlik testinin önemi

Düzenlemelerin işe yarayıp yaramadığını belirlemek için, Birleşik Krallık Hükümeti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (DTI), Surrey Üniversitesi'ni 1988 tarihli Mobilya ve Mefruşat (Yangın) (Güvenlik) Yönetmeliklerinin etkinliğini araştırması için görevlendirdi. Ortaya çıkan rapor - 'Etkililik Mobilya ve Mefruşat (Yangın) (Güvenlik) Yönetmeliği 1988 '- Haziran 2000'de yayınlandı. Rapor, ihtiyatlı bir tahmine göre, düzenlemelerin en az 710 hayat kurtardığı (ek faktörler dikkate alındığında 1.860) ve engellendiği sonucuna varmıştır. 1988 ve 1997 yılları arasında yaklaşık 5.770 yaralanma. Birleşik Krallık Topluluklar ve Yerel Yönetimler Departmanı'nın son rakamları, ölüm ve yaralanmalardaki düşüş eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Kuşkusuz, poliüretan köpükler bir yangın riski oluşturabilir ve bu nedenle,mobilya ürünlerinin Birleşik Krallık kanunlarını karşılayacak yanma ile modifiye edilmiş köpük ürünleri içermesini sağlamak esastır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp