GDO Analizi

Tüketici Ürünleri Testleri

GDO Analizi

GDO testlerimiz, tüketici güvenine ilham vermeye ve hayvan yemlerinizin uygun ulusal ve uluslararası kontrolleri karşılamasını sağlamaya yardımcı olabilir. EUROLAB laboratuvarın kullandığı yöntem, gıda ve yem numunelerinizde bulunan GDO'ların miktarını belirleyen standart bir polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) teknolojisidir. Bu size, GDO'suz ürünler beklentisi olan ülkelerle güvenle ticaret yapmanız için ihtiyaç duyduğunuz bağımsız doğrulamayı sağlar.

GDO Analizi

GDO'lar, bitkilerde genetik olarak normal olmayan yeni karakteristikler vermek üzere, değiştirilmiş soya fasulyesi, mısır, pamuk ve yağ tohumu gibi belirli patojenlere karşı direnç veya herbisitlere karşı tolerans için insan kaynaklı geliştirilen genetiği değiştirilen ürünlerdir.

GDO'lar artık gıda, tarım, hayvan bilimi ve tıp sektörü gibi birçok alanda (örneğin insan insülini üretimi, rekombinant aşılar vb.) yaygın olarak kullanılmaktadır.

Genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO'lar) kullanımıyla ilgili olarak bazı ülkelerde hala tartışmalar mevcuttur.

DNA Bazlı Kalitatif GDO Taraması – Tohumlarda

Bu testi, bir tohum veya bitki dokusu örneğinde genetiği değiştirilmiş bitki materyalinin yokluğunu veya varlığını doğrulamak için kullanıyoruz. Test, bu genetik elementleri hedefleyen iki spesifik PCR testinin bir kombinasyonunu kullanır: karnabahar mozaik virüsü (CMV) 35S promotörü ve nos terminatörü. Bu testi kullanarak, şu anda dünya çapında ticari üretimde olan genetiği değiştirilmiş bitki çeşitlerinin büyük çoğunluğunu tespit edebiliyoruz.

DNA Bazlı Kalitatif GDO Taraması – Gıdalarda

İşlenmiş gıdaları analiz ederken, üretim sürecinde bozunması nedeniyle genetiği değiştirilmiş bitkilerden elde edilen materyali tespit etmek zor olabilir. Örneğin, protein bazlı tespit yöntemleri uygun değildir çünkü gıda üretim süreci, genetiği değiştirilmiş herhangi bir içerikten türetilen proteini yok edebilir.

DNA Bazlı Kalitatif GDO Taraması – Tekstillerde

Organic uyumluluğunu sağlamak ve iddaları doğrulamak için pamuktaki bilinen genetik değişiklikleri saptayabilir ve ilgili numunedeki (ham pamuk) oranlarını belirleyebiliriz, bireysel genetik modifikasyonların bu şekilde tanımlanması ve miktarlarının saptanması, bunun kontaminasyon kaynaklı çok küçük bir karışım mı yoksa daha büyük oranlarda genetiği değiştirilmiş pamuğun bir karışımı mı olduğu konusunda bir değerlendirmenin yapılmasını sağlar.

Hızlı GDO Taraması

GDO analiz stratejileri genellikle kalitatif bir tarama ile başlar, bu da GDO'nun bulunup bulunmadığının güvenilir bir şekilde belirlenmesini sağlar. Özellikle ürünlerini "GDO'suz" etiketiyle pazarlamak isteyen üreticiler için kapsamlı tarama yöntemleri gereklidir.

Ancak, GM olaylarının varlığını tespit etmek için en gelişmiş DNA analiz tekniklerini kullanıyoruz. Bu tür olaylar ekmek, un, soya sütü, tofu ve bitkisel yağlar dahil olmak üzere işlenmiş gıdaların DNA'sında mevcut olabilir. Bu ürünlerden DNA'yı çıkardıktan sonra, bu genetik elementleri hedefleyen iki spesifik PCR testinin bir kombinasyonunu kullanırız: CMV35S promotörü ve nos terminatörü.

DNA tabanlı kantitatif PCR testi, GDO seviyelerini yüzde 0,01'den yüzde 5'e kadar belirlemek için standartları kullanır. Örnekler, 40 döngü periyodu boyunca spesifik DNA seviyelerini belirleyen gerçek zamanlı PCR ile test edilir.

GDO'suz düzenlemelere tam uyum sağlamak için EUROLAB laboratuvar sizlere yardımcı olabilir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp