Mikroplastik (Mikrofiber) Testleri

Mikroplastik (Mikrofiber) Testleri

Mikroplastiklerin tanımları değişiklik gösterir, ancak çoğu çevreye zararlı olabilecek, 5 mm'den küçük, birkaç mikrona kadar olan plastikler olarak sınıflandırılır. Giysiler ve sentetik malzemeler dahil birçok nesne, normal kullanım koşulları altında suyla yıkandığında veya durulandığında mikroplastikleri yayma potansiyeline sahiptir.

Mikroplastik (Mikrofiber) Testleri

Çok sayıda çalışma, sentetik liflerin, mikrofiberler olarak bilinen mikroplastiklerin çoğunu oluşturduğunu göstermiştir. Mikrofiberler, sentetik malzemelerden yapılmış giysilerin yıkanması yoluyla su sistemine girer.

Mikroplastikler, esas olarak mikroskobik boyutları nedeniyle çoğu atık su arıtma tesisinde tutulmaz. Mikroplastikler ayrıca çevreleyen ortamdaki toksik kirleticileri emip konsantre ederek onları daha zararlı hale getirebilir.

Mikroplastikler suda yaşayan organizmalar tarafından tüketilebilir ve besin zincirinde bulunur. Mikroplastik kirlilik büyük ölçüde görünmez olabilir ancak doğal ortamlar üzerindeki etkisinin farkındalığı artmaktadır.

Yeni düzenleme, plastik poşet, pipet ve kahve fincanı gibi tek kullanımlık plastiklerden uzaklaşmayı teşvik ediyor. Bununla birlikte, bu, mikroplastiklerin su sistemlerine birçok farklı üründen, özellikle yıkanan sentetik ürünlerden, örneğin yıkanmış veya suyla temas halinde olacak şekilde tasarlanmış polyester giysiler, giyim ve ev ürünlerinden girmesi sorununu ele almaz.

EUROLAB, bir nesnenin su kütlelerine ne kadar mikroplastik döküldüğünü tespit eden bir mikroplastik test yöntemi geliştirdi. EUROLAB test yöntemi, mikroplastik liflerin (mikrofiberler) giyim ve tekstil ürünleri dahil sentetik malzemelerden salınıp salınmadığını belirlemek ve analiz etmek için endüstri altın standardı Gyrowash metodolojisini kullanır.

Bu yöntem, ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde uyarlanabilir ve değiştirilebilir ve malzeme numunelerinin ve tüm ürünlerin test edilmesi dahil olmak üzere çeşitli ürün türlerini içerecek şekilde esnektir. EUROLAB'ta,  gerçek hayattaki kullanımı kopyalayabilen bir dizi fiziksel testimiz vardır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp