Yatak Malzemelerinin Yanma Testi

Yatak Malzemelerinin Yanma Testi

EN ISO 12952: 2010, tekstil yatakların yangına dayanıklılığını göstermek için kullanılabilir. Avrupa Genel Ürün Güvenliği Direktifi kapsamında tedarikçiler ve üreticiler, Avrupalı ​​tüketicilere sağlanan tüm öğelerin güvenli olduğundan emin olma yükümlülüğüne sahiptir. Oteller gibi ev veya ev dışı ortamlarda kullanılması amaçlanan tekstil yatak ürünlerini belirleyenler ve alıcılar, ürünlerinin yeterince yangına dayanıklı olmasını sağlamalıdır.

Yatak Malzemelerinin Yanma Testi

EN ISO 12952: 2010 - 'Tekstil - Yatak maddelerinin tutuşabilirliğinin değerlendirilmesi', yatak maddelerinin tutuşabilirliğini veya tutuşabilirliğini değerlendirmek için test yöntemlerini açıklayan iki bölümlü bir standarttır. Buradaki 'yatak malzemeleri', yatak örtüleri, çarşaflar, battaniyeler, yorganlar ve yastıklar gibi normalde bir yatağın üzerinde kullanılan malzemeleri ve ürünleri içerir. Genel olarak, bu tür ürünler 'yatak takımı' veya 'yatak örtüsü' olarak tanımlanır.

Birleşik Krallık'ta döşemeli mobilyalar için yangına dayanıklılık testlerini belirleyen zorunlu düzenlemeler vardır ve düzenlemelerin kapsamı şilteler ve yastıkları içerir. Bu düzenlemeler, 1988 tarihli Mobilya ve Mefruşat (Yangın) (Güvenlik) Yönetmelikleridir (1989, 1993 ve 2010'da değiştirildiği şekliyle), ancak özellikle yatak takımlarını (şilteler ve yastıklar hariç) hariç tutmaktadır. Birleşik Krallık'ta yatak örtüleri için başka özel zorunlu yangın güvenliği yönetmeliği yoktur. (Bu bağlamda 'yatak örtülerinin' giyilen gece kıyafetini içermeyen bir terim olduğunu unutmayın).

Bir yatak takımının EN ISO 12952: 2010 testlerini geçtiğini gösteren bir test raporu, yangına dayanıklılık güvenliğini göstermenin bir yolunu sağlar ve yangın güvenliğiyle ilgili herhangi bir yasal işlemde faydalı olabilir. Ayrıca, 'EN' ön ekine sahip standartlar Avrupa çapında ve uluslararası olarak 'ISO' olan standartlar tanındığından, dünya çapında değerli olmalıdır. Birleşik Krallık Akreditasyon Servisi (UKAS) logosunu taşıyan raporlar, test laboratuvarının söz konusu test için Birleşik Krallık Akreditasyon Servisi tarafından akredite edildiğini gösterir. EUROLAB, bu test için UKAS akreditasyonuna sahiptir.

Yangınlar bazen için için için için yanan bir sigara veya sigara içen bir kibrit veya çakmak tarafından yatak malzemelerinin tutuşmasından kaynaklanır. İçin için için yanan bir tutuşturma kaynağına karşı korumanın alevli tutuşmaya karşı koruma sağlayacağı varsayılamaz, bu nedenle her iki tür ateşleme kaynağını içeren testlere ihtiyaç vardır. EN ISO 12952: 2010 iki bölümden oluşmakta ve iki ayrı belge olarak yayınlanmaktadır. Bölüm 1, bir ateşleme kaynağı olarak için için için içten yanan bir sigaranın kullanıldığı testi kapsar ve 2. Bölüm, sigara içen bir kişinin kibritini simüle eden küçük bir açık alev kullanarak yapılan testi kapsar.

Testin ilkesi açıktır. Tutuşma kaynağı, yatak ürününe standart bir şekilde uygulanır ve ardından herhangi bir yanma veya alevlenme davranışı not edilir. Sigara testi için bölüm 1, başarısızlık kriterlerini, test donanımını (bir tel örgü platformu), genel test prosedürünün kendisini ve test prosedürünün çeşitli yatak takımlarına uygulandığı özel yolları ortaya koymaktadır. 

Örneğin, normal olarak kullanımda katlanan yatak ürünleri (çarşaflar ve battaniyeler gibi), katlanmış olarak kullanılan ürünlerden (örneğin, yatak örtüleri) farklı muamele görür. Yorganlar için test prosedürü yine farklıdır. Her durumda, ürünler standart bir mineral yün elyaf ped biçiminde bir test substratı üzerinde test edilir. Bu taşyünü elyaf ped, binalarda ısı yalıtımı sağlamak için kullanılan elyaflı paspas türüdür. Test substratının, normal olarak yatak takımlarının birlikte kullanılacağı bir yatağın tipik termal özelliklerini simüle etmesi amaçlanmıştır.

Küçük açık alev testi için bölüm 2, ateşleme kriterlerini, test donanımını (1. bölüm ile aynı) ve genel test prosedürünün kendisini ortaya koymaktadır. Bölüm 2, test prosedürünün çeşitli yatak takımı türlerine uygulandığı belirli yolları kapsamaktadır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp