Yer Minderleri Testleri

Yer Minderleri Testleri

Yer minderleri çoğu ülkede yönetmeliklerinin dışında değildir, bu nedenle testler döşemeli mobilyalar kadar titiz olmalıdır. 

Yer Minderleri Testleri

EUROLAB, yer minderlerinin 1988 Mobilya ve Mefruşat (Yangın) (Güvenlik) Yönetmelikleri kapsamında olduğunu ve bunların özellikle hariç tutulmadıklarından döşemeli mobilya olarak muamele görmelerini gerektirdiğini düşünmektedir. Yetkililer, bir ürünü test edip etmemeye karar verirken genellikle düzenlemelerin bir yorumunu yapar. Boyut, görünüm ve ürünün sunulma veya tanıtılma şekli gibi faktörlere dayalı bir karar verebilirler. Örneğin, herhangi bir literatür ürünün yerde kullanıma uygun olduğunu belirtmişse, yer minderi olarak kabul edilecektir. Bir ürün 'Bu yastık yerde kullanıma uygun değil' olarak etiketlenmişse, denetim görevlileri, öğenin üzerine oturmak için yeterince büyükse veya güvenlik konusunda makul şüpheleri varsa, yine de bir testte ısrar edebilirler.

1. Kapak veya dış malzeme eşleşmeye karşı dayanıklı olmalıdır (BS 5852'nin ateşleme kaynağı 1 ve yangına dayanıklı olmayan (FR) bir polyester köpük ile modifikasyonu olan Çizelge 5 bölüm I'deki testi geçin). Bunun tek istisnası, kılıfın ayrı ayrı veya kombinasyon halinde yüzde 75 veya daha fazla pamuk, viskon, modal, keten, ipek veya yünden oluşmasıdır. Bu durumda, Çizelge 3'teki testi geçen bir FR astar üzerinde kullanılması koşuluyla, eşleşmeye dayanıklı olması gerekmez.

2. Yönetmelikler, varsa astar da dahil olmak üzere, kaplama ve dolgunun (genellikle 'kompozit' olarak adlandırılır) sigaraya dayanıklı olmasını gerektirir (yani, Çizelge 4 kısım I'deki testi geçmelidir). Not: 1 ve 2'nin her ikisi için, eğer kapak tutuşabilirliğini azaltmak için işlem görmüşse veya arkası kaplanmışsa, testten önce suyla ıslatılmalı ve havayla kurutulmalıdır (asılarak).

3. Dolgu, tutuşabilirlik testinden geçmelidir. Dolguda kullanılan malzemeye göre çeşitli test türleri vardır. Bunlar: (a) blok veya kalıp formunda poliüretan köpük (bağlanmış iç kısım ve yeniden yapılandırılmış köpük dahil) Çizelge 1 kısım I; (b) gevşek kırıntı köpüğü Liste 1 bölüm II; (c) lateks kauçuk köpüğü Liste 1 bölüm III; ve (d) tüyler Çizelge 2 bölüm I dahil köpüksüz dolgu. Test koşullarının, özellikle paketleme yoğunluğunun, kullanım koşullarını temsil etmesi önemlidir.

4. Her yer minderi bir salıncak etiketi taşımalıdır. Bunlar iki standart tasarımdandır: Kapak eşleşmeye karşı dirençliyse kare olanı veya uyuma giden ara yol izleniyorsa üçgen olanı.

5. Kalıcı bir etiket de takılmalıdır. Kesin ayrıntılar yönetmeliklerde verilmiştir, ancak etiketin üreticinin adı, tedarik tarihi, parti
numarası ve malzemelerin tanımı ve uygunluğu gibi bilgileri vermesi gerekir .

6. İlk tedarikçinin, üretim kayıtları ve parti numaraları aracılığıyla etiketlerde verilen bilgilere kadar test raporlarından uygunluğu kontrol etmek için izlenebilirlik sağlayan kayıtlar tutması gerekmektedir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp